Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple kullanıcılarına tazminat ödeyecek

Apple kullanıcılarına tazminat ödeyecek

haber haber - - 2 dk okuma süresi
43 0

Teknoloji dünyasında en çok dava edilen şirketlerden biri de Apple. Belirli aralıklarla para cezaları ve tazminat haberleriyle karşımıza çıkan şirket, son olarak yine benzer bir olayla gündeme geldi. Şirket, 2015’te kendisine açılan bir davada uzlaşma yoluna gitti ve kullanıcılarına toplamda 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Apple’ın 2011’de piyasaya sürdüğü iPhone 4s, akıllı telefon sektörünün bugünlere gelmesinde büyük paya sahip. Dönemine göre teknik özellik ve tasarımıyla kullanıcıların beğenisini kazanan cihazın satış rakamları da bir hayli etkileyici. – 60 milyon –

Şirketin kullanıcılarına toplamda 20 milyon dolar tazminat ödemesinin ana nedeni ise iPhone 4s. Zira 2015 yılında kullanıma sunulan iOS 9, iddialara göre akıllı telefonu yavaşlattı ve düşük performans sergilemesine neden oldu. Bu kapsamda Apple’a aynı yılın aralık ayında New York ve New Jersey‘de yaşayan bir grup kullanıcı tarafından toplu dava açıldı.

Apple ile iPhone 4s kullanıcıları arasında yaklaşık 7 yıl süren dava sonuçlandı. Şirket, davacılarla uzlaşma kararı aldı ve cihaz başına 15 dolar olmak üzere toplamda 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Hatta söz konusu bölgelerde yaşayan ve aynı sorundan müzdarip kullanıcıların tazminat alıp alamayacaklarını kontrol edebilmesi için bir de web sitesi oluşturulacak. Ancak maalesef, Türkiye bundan yararlanamayacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir