Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Mars helikopteri Ingenuity

Mars helikopteri Ingenuity

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

NASA, Mars görevinde kullandığı teknolojiler sayesinde bilim dünyası adına büyük bir ilerleme sağladı. Özellikle Perseverance adlı keşif aracının içinde bulunan, uçarak veri toplayan ve gördüklerini dünyaya aktarabilen Ingenuity helikopteri, beklenenin üzerinde bir performans sundu.

NASA’nın Mars görevinde kullandığı Perseverance gezgini, Şubat 2021’de başladığı görevi boyunca, bugünkü uçuşla birlikte Ingenuity’nin yerden tam 19 kez havalanmasını sağladı. Güney Séítah havzasında göreve başlayan helikopter, Jezero nehri deltasına doğru yol aldı.

Araçtaki kameralar tarafından yakalanan görüntüler, görev ekibinin Mars’taki eski mikrobiyal yaşamın kanıtlarını aramak için devam eden görevinin bir parçası olarak Jezero nehri deltasına giden Perseverance’nin rotasını oluşturmada kullanılacak.

Mars, Dünyaya kıyasla daha ince bir atmosfere ve zayıf yerçekimine sahip olduğundan, gezegendeki rüzgarlar tarafından harekete geçirilen küçük parçacıklar, haftalarca sürebilecek ve hatta tüm gezegeni kaplayabilecek kadar şiddetli toz fırtınalarına kolayca dönüşebiliyor.

Mars helikopteri Ingenuity, Nisan 2021’de başka bir gezegende kontrollü ve motorlu uçuş gerçekleştiren ilk uçak olarak tarihe geçti. Bugüne kadarki en uzun tek uçuşuysa kızıl gezegen üzerinde 625 metre uzunluğunda olmuştu.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir