Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bayraktar TB-3

Bayraktar TB-3

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar insansız hava araçları arasına yeni bir üye katılıyor. Şirketin CTO’su Selçuk Bayraktar’ın yaptığı açıklamalara göre, Bayraktar TB-3 ismiyle çıkacak olan SİHA, gelecek dönemde hizmete girecek TCG Anadolu amfibi hücum gemisi üzerinde bulunan kısa pistten kalkış yapabilecek. Fakat beklendiği gibi en dikkat çekici özelliği bu olmayabilir.

Kanat açıklığı: 14 metre
Uzunluk: 8.35 metre
Yükseklik: 2.6 metre
Kalkış Ağırlığı: 1450 kilogram
Maksimum seyir hızı: 125 knots-160 knots
Faydalı yük kapasitesi: 280 kilogram
Havada kalış süresi: 50+ saat
Kısa pistli uçak gemilerinden kalkış ve iniş kabiliyeti
Görüş hattı ve ötesi haberleşme
Otomatik iniş ve kalkış

TCG Anadolu amfibi hücum gemisi, geçtiğimiz yıl suya indirildi ve son montaj işlemlerine başlandı. Fakat ABD tarafından uygulanan ambargo sebebiyle, dikey iniş-kalkış yapabilen F-35B ve diğer F-35 jetlerinin satışı iptal edildi. Dolayısıyla, ordumuzun kelimenin tam anlamıyla amiral gemisi olacak TCG Anadolu’da bu açığı dolduracak alternatiflerin arayışı başlamıştı.

Bununla birlikte, TB-3 ismiyle çıkacak SİHA’nın boyutları ve yetenekleri de selefine göre bir hayli geliştirilmiş olacak. Örneğin, TB-2’ler 27 saat, Akıncı ise 26 saat havada kalabiliyor. Fakat TB-3 50+ saat uçuş süresine sahip olacak. Ayrıca faydalı yük taşıma kapasitesi de neredeyse 2 katına çıkartılmış olacak.

Buna ek olarak TB-3’lerin, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tarafından üretilen yerli TEI PD170 motorunu veya türevlerini kullanacağı tahmin ediliyor. Ayrıca bu motorun, Akıncı TİHA’larda da (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) kullanılması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir