Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı: Türkiye Buğdayıyla Rekor Üretim

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı: Türkiye Buğdayıyla Rekor Üretim

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Aykut Göymen: Bu Yıl Rekor Buğday Üretimi Bekliyoruz

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Aykut Göymen, geçen yıl 4 milyon 300 bin ton civarında makarnalık durum buğdayının hasat edildiğini açıkladı. Bu yıl ise yaklaşık 4 milyon 900 bin ton civarında makarnalık durum buğdayı rekoltesi beklediklerini ifade etti. Göymen, Türkiye’de bu yıl beklenen bu rekolte oranının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde rekor denilebilecek bir miktar olduğunu vurguladı.

Makarnalık Durum Buğdayı Tamamen Milli ve Yerli Üretimle İhracat Ediliyor

Aykut Göymen, Türkiye’de yetişen makarnalık durum buğdaylarının kalite ve verim açısından gayet iyi durumda olduğunu belirtti. İhracat ve iç pazarda kullanılan makarnalık durum buğdayının tamamının ülkemizin buğdayı kullanılarak yapıldığını söyledi. Göymen, “Herhangi ithal girdiye bağlı kalmadan tamamen milli, yerli buğdayımızı kullanarak ihracat gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Üretim ve Stok Miktarlarındaki Artış

Göymen, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) geçen yıl üreticilerden sağladığı 1 milyon ton civarında makarnalık durum buğdayını stoğunda bulundurduğunu dile getirdi. Stok ve hasatla birlikte 5,9 milyon ton civarında makarnalık durum buğdayının oluşacağını öngördüklerini belirtti. Makarna ve irmik üretiminde 3 milyon ton makarnalık durum buğdayı kullanımı beklentilerinin olduğunu aktaran Göymen, kalan 2 milyon ton civarındaki ürünün muhtemelen makarnalık durum buğdayı olarak ihraç edileceğini söyledi.

Makarna Üretiminde Türk Buğdayının Önemi

Aykut Göymen, Türk buğdayıyla makarna üretip ihraç ettikleri için gururlu olduklarını belirtti. Türkiye’de sulu tarımın ağırlıkta olduğunu ve kuru tarlalarda yağmur olmaması nedeniyle iç pazarda ithal ürün kullanımının azaldığına dikkat çekti. Göymen, son 3 yıldır kendi ürünlerinin kendi üretimlerine yetmeye başladığını ve bu durumun çiftçiye ve sanayiciye fayda sağladığını vurguladı.

İlgili Yazılar