Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, FATF Gri Listeden Çıkarıldı

Türkiye, FATF Gri Listeden Çıkarıldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Türkiye’nin Gri Listeden Çıkarılması

Türkiye, kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede yeterli çabayı göstermediği gerekçesiyle üç yıl önce FATF tarafından gri listeye alınmıştı. Ancak bugün, Mali Eylem Görev Grubu (FATF) Singapur’da düzenlediği genel kurul toplantısının ardından Türkiye’nin bu listeden çıkarıldığını duyurdu.

Gri Liste Nedir?

FATF, her yıl yaptığı değerlendirme toplantılarında kara paranın aklanması ve terör finansmanının engellenmesi alanındaki durumu değerlendirir. Gri liste ise kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda eksiklikleri bulunan ve risk içeren ülkelerin yakın gözetim altında tutulması anlamına gelir. Gri listedeki ülkeler, belirlenen hedefler doğrultusunda eksikliklerini gidererek listeden çıkmayı hedefler.

FATF Nedir?

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu ya da FATF (Financial Action Task Force on Money Laundering), 1989 yılında G-7 ülkeleri tarafından kurulmuştur. FATF, karaparanın aklanmasıyla mücadele konusunda uluslararası tavsiyeler sunar. Türkiye, 1991 yılında FATF’ye üye olmuştur.

FATF, Türkiye’nin kara para aklama ve terörle mücadelede gösterdiği ilerlemeyi takdir ederek, Türkiye’yi gri listeden çıkararak bu başarıyı onurlandırmıştır. Jamaica ve Türkiye, stratejik eksiklikleri giderme konusundaki ilerlemeleri sebebiyle FATF tarafından övgüyle karşılanmıştır.

İlgili Yazılar