Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Enflasyonda Keskin Düşüş Sürecine Giriyor

Türkiye Enflasyonda Keskin Düşüş Sürecine Giriyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Olumlu Enflasyon Tahmini

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin enflasyonda keskin bir düşüş sürecinin eşiğinde olduğunu belirterek, enflasyonun gelecek yıl orta onlu seviyelere gerileyeceği tahmininde bulundu.

Şimşek: “Enflasyon Gelecek Yıl Tek Haneli Seviyelere Gerileyebilir”

Londra’da Chatham House düşünce kuruluşunun düzenlediği bir etkinlikte konuşan Şimşek, “Enflasyon bu yıl düşük 40’lı ya da yüksek 30’lu seviyelere inebilir. Gelecek yıl orta onlu seviyelere ve bir sonraki yıl da tek haneli seviyelere gerileyebilir” dedi. Şimşek, “Piyasalar da oluşturduğumuz programın enflasyonu dizginlememizi ve düşürmemizi sağlayabileceğine inanmaya başlıyor” şeklinde konuştu.

TÜFE Yüzde 75,45 Seviyesine Yükselmişti

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 75,45 seviyesine yükselmişti. Şimşek, enflasyon konusunda yapılan programın etkili olacağını vurguladı.

AB İle İlişkiler: Türkiye Neden BRICS’e Üye Değil?

Şimşek, Türkiye’nin neden BRICS’e üye olmadığına ilişkin gelen bir soruyu, Türkiye’nin ana ortağının Avrupa Birliği (AB) olduğunu ve AB’den ayrılamayacağı şeklinde yanıtladı. Türkiye’nin dış politikasına odaklanan bu açıklama, AB ile ilişkilerin önemini bir kez daha vurguladı.

İlgili Yazılar