Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Nijerya’da Artan Şiddet Olaylarına Karşı Savaş Uçakları Alınacak

Nijerya’da Artan Şiddet Olaylarına Karşı Savaş Uçakları Alınacak

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Katsina-Ala Bölgesi’nde Saldırı: 6 Ölü, Çok Sayıda Yaralı ve Kaçırılanlar

Nijerya’nın Benue eyaletine bağlı Katsina-Ala bölgesinde kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler tarafından düzenlenen saldırıda, Milletvekili Jonathan Agbidye tarafından yapılan açıklamaya göre 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda çok sayıda kişi yaralandı ve kaçırıldı. Bölge sakinlerinin gıda ürünlerinin gasbedildiği belirtildi.

Kaduna Eyaletindeki Saldırıda 6 Kişi Hayatını Kaybetti

Kaduna eyaletine bağlı Kajuru bölgesinde de yaşanan başka bir saldırıda, ulusal basında yer alan haberlere göre aralarında bir kadının da bulunduğu 6 kişi öldü.

Nijerya’nın Güvenlik Sorunlarına Karşı Yeni Hamle: 50 Yeni Savaş Uçağı Alınacak

Nijerya, son dönemlerde ülkenin çeşitli bölgelerinde artan silahlı çetelerin ve terör örgütlerinin saldırılarıyla mücadele etmek için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Nijerya Hava Kuvvetleri Komutanı Hassan Bala Abubakar, ülkenin 50 yeni savaş uçağı satın alacağını duyurdu. Bu yeni uçaklar arasında 24 M-346 savaş uçağı, 12 AW109 çok amaçlı helikopter ve bir çift Casa 295 nakliye uçağı bulunuyor. Uçakların gelecek yıla kadar teslim alınması planlanıyor ve terörle mücadelede kullanılacağı belirtiliyor.

Ülkenin Daha Önce Aldığı Destek

Nijerya, güvenlik sorunlarıyla mücadele kapsamında daha önce Türkiye ve ABD’den savaş uçakları satın almıştı. Artan şiddet olayları karşısında alınan bu yeni önlemler, ülkenin güvenliğini sağlamak adına atılan adımlar arasında yer alıyor.

İlgili Yazılar