Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO Zirvesi: Stoltenberg ve Blinken Görüştü

NATO Zirvesi: Stoltenberg ve Blinken Görüştü

haber haber - - 2 dk okuma süresi
7 0

Stoltenberg, Rusya’nın Saldırılarını Kınadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Zirvesi kapsamında Washington’da ikili görüşme gerçekleştirdi. Stoltenberg, basın açıklamasında Rusya’nın son günlerdeki saldırılarına dikkat çekerek, çocuk hastanesini hedef almasını sert bir şekilde kınadı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşının vahşetini gözler önüne seren bu saldırıların, Ukrayna’ya destek olmanın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

İkili Görüşme Detayları

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg ve Blinken görüşmede ortak savunmaya yapılacak yatırımları ve ittifakın kendini nasıl koruyacağını ele aldı. Ayrıca, yük paylaşımı konusunda kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşılayan ikili, 11 Temmuz’da gerçekleştirilecek NATO-Ukrayna Konseyi toplantısında Ukrayna’nın NATO üyeliği için adımların atılmasını bekliyor.

Zirve Programı ve Beklentiler

NATO Zirvesi, ittifakın 75. yıl dönümü kutlama töreniyle başlayacak ve liderler 10 Temmuz’da savunma ve caydırıcılık kabiliyetini geliştirmeye odaklanacakları ilk oturumu gerçekleştirecekler. Ukrayna’ya destek konusu ise zirvenin önemli gündem maddelerinden biri olarak karşımıza çıkacak. Zirve sonrasında liderler, ABD Başkanı Joe Biden ve eşi tarafından düzenlenecek resepsiyona katılacaklar.

Washington’daki Sembolik Zirve

NATO’nun 75. yıl dönümünü kutlamak amacıyla Washington’da düzenlenen zirve, tarihi bir öneme sahip. Bu yıl 75 yaşına basan ittifak, en son ABD’de 2012 yılında zirve gerçekleştirmişti. Zirve, aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık durumu ve geleceği gibi konuların da gölgesinde gerçekleşiyor.

İlgili Yazılar