Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in Kahramanlık Hikayesi: “Cumhuriyete Doğru” Tiyatro Oyunu

Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in Kahramanlık Hikayesi: “Cumhuriyete Doğru” Tiyatro Oyunu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

İstanbul’daki Beşiktaş Tüpraş Stadyumu’nda Unutulmaz Bir Sahne

“Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyunu, Bora Severcan’ın yazıp yönettiği, Selim Atakan’ın bestelerini yaptığı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Proje yapımcılığını Volkan Severcan’ın üstlendiği oyun, Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş’ın danışmanlığında sahnelendi.

Önemli İsimlerin Tiyatro Keyfi

İstanbul’da ikinci kez sahnelenen oyun, Milli Eğitim Bakanı Tekin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci ve İstanbul Valisi Davut Gül’ün de izlediği bir etkinlik oldu. İzleyicilerin ayakta alkışladığı oyunun ardından sahneye çıkan Bakan Tekin, oyuncuları tebrik ederek, oyunun Türk siyasi hayatına da iz bırakacağını söyledi.

40 Bin İzleyiciyle Buluşan Bir Oyun

bugüne kadar 30 farklı ilde 40 defa sahnelenen ve 40 bin öğretmen, öğrenci ve izleyiciyle buluşan “Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyunu, İstanbul’daki Tüpraş Stadyumu’nda 400 kişilik kadrosuyla binlerce kişiye ulaştı. Oyunda öğretmenlerden ve profesyonellerden oluşan bir orkestra ve koro da yer aldı.

Oyuncular ve Konu

Oyunda başrolleri Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Bora Severcan, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaşıyor. “Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyunu, bir öğretmenin 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye Cumhuriyet’in ilan ediliş sürecini anlatmasıyla başlıyor. Oyunda, Mustafa Kemal Paşa’nın ve silah arkadaşlarının TBMM’yi kurması ile Milli Mücadele kahramanlarının Türk milletiyle Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazandığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i nasıl ilan ettiği konu ediliyor.

İlgili Yazılar