Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Lübnan ve Almanya, Bölgedeki Çatışmaları Değerlendirdi

Lübnan ve Almanya, Bölgedeki Çatışmaları Değerlendirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Baerbock ve Buhabib Arasındaki Değerlendirme

Lübnan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Beyrut ziyareti sırasında Lübnanlı mevkidaşı Abdallah Buhabib’le bir araya geldi. Bakanlar, Lübnan ve bölgedeki durumu değerlendirirken, çatışmaların tırmanmasını ve yayılmasını önlemek için gerekli tüm çabaların gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Ateşkes Uyarısı

Baerbock, İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmalar nedeniyle Lübnan’ın güneyindeki durum hakkında endişelerini dile getirdi. Özellikle İsrail ve Lübnan taraflarının ateşkesi reddetmesi durumunda ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu. Baerbock, “Ateşkes olmazsa herkes için tehlike oluşturacak” diyerek, bölgesel bir savaşın kaçınılmaz olabileceğine dikkat çekti.

Lübnan’ın Barış Çabaları

Lübnan Dışişleri Bakanı Buhabib ise ülkenin zorluklarla karşı karşıya olduğunu ancak her zaman barış yanlısı çözümler için çaba sarf ettiğini belirtti. Buhabib, uluslararası desteğin harekete geçirilmesi ve Lübnan silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Ziyaret Detayları

Baerbock, Tel Aviv ve Ramallah’tan sonra Beyrut’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Necib Mikati’nin yanı sıra üst düzey yetkililerle görüşmüştü. Bu ziyaret, bölgedeki hassas durumu değerlendirmek ve çözüm arayışlarını desteklemek amacıyla gerçekleştirildi.

İlgili Yazılar