Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’dan İsrail’e Sert Tepki

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’dan İsrail’e Sert Tepki

haber haber - - 2 dk okuma süresi
23 0

Kolombiya, İsrail ile Diplomatik İlişkileri Kesti

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail’in Gazze’de Filistinli sivillerin yaşadığı bir binaya düzenlediği saldırının görüntülerini paylaşarak İsrail halkına seslendi. Petro, “Bugün, dünya barışının ve yaşam hakkının savunulmasında, İsrail halkı ön saflarda yer almalıdır. Sizden rica ediyorum, çocuk soykırımının durdurulması için ne yapmanız gerekiyorsa yapın.” dedi. Kolombiya, Gazze’deki Filistin halkına yönelik saldırıları gerekçe göstererek 3 Mayıs’ta İsrail ile diplomatik ilişkileri resmen kestiğini duyurmuştu.

Gazze’de Acil Yardım Çağrısı

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, hasta ve çocuklara uygulanan aç bırakma politikasının, gıda ve ilaç girişinin yasaklanmasının insani olmayan tehlikeli bir yol olduğu vurgulandı. Açıklamada, Gazze’deki sivillere yönelik işlenen suçların durması için acil uluslararası müdahale talep edildi. Ayrıca, Refah Sınır Kapısı’nın kapalı olmasının Gazze’ye insani yardım girişlerini de önemli derecede etkilediği belirtildi.

İsrail’in Gazze’deki Katliamı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre son 24 saatte gerçekleşen saldırılarda 25 Filistinli yaşamını yitirdi, 80 Filistinli yaralandı. Açıklamada, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 37 bin 372’ye, yaralı sayısının ise 85 bin 452’ye yükseldiği belirtildi. Sivil savunma görevlilerinin engellendiği ve enkaz altında cesetlerin bulunduğu vurgulandı.

İlgili Yazılar