Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İspanya, UAD’ye İsrail’e Karşı Açılan Soykırım Davasına Müdahil Olmak İçin Resmi Talepte Bulundu

İspanya, UAD’ye İsrail’e Karşı Açılan Soykırım Davasına Müdahil Olmak İçin Resmi Talepte Bulundu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

İspanya, UAD’ye Müdahil Olarak Barışın Geri Dönüşüne Katkıda Bulunmayı Hedefliyor

İspanya, Uluslararası Adalet Divanı’ndan ve İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamalarda, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı “Gazze Şeridi’ndeki Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinin Uygulanması” konulu davaya müdahil olmak için resmi talebi UAD’ye sunduğunu duyurdu. İspanya, Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi uyarınca ve mahkeme tüzüğünün 63. maddesini kullanarak bu dava sürecine dahil oldu.

İsrail’in Gazze’deki Katliamı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 265 gündür devam eden saldırılarında son 24 saatte 3 katliam gerçekleştirdiği ve 47 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 52 kişinin yaralandığı belirtildi. İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 37 bin 765’e, yaralananların sayısı ise 86 bin 429’a yükseldi.

Filistin Kızılayı ve UNRWA’dan Endişe Verici Açıklamalar

Filistin Kızılayı’nın açıklamasında, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’nı 52 gündür kapalı tuttuğu, yardım ve tıbbi amaçlı ihtiyaçları karşılamayan yakıt sevkiyatları nedeniyle Gazze’deki 18 ambulansın hizmet dışı kaldığı bilgisi paylaşıldı. UNRWA ise Kızılay’a günlük yüzde 6’lık yakıt sevkiyatında bulunsa da son 8 gündür bu miktarın teslim alınamadığı belirtildi. Bu durum, Gazze’deki acil sağlık hizmetlerini olumsuz etkiliyor ve ambulans filosunun önemli bir kısmının çalışamaz hale gelmesine neden oluyor.

İlgili Yazılar