Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ICRC’den Refah Saldırısına İlişkin Açıklama

ICRC’den Refah Saldırısına İlişkin Açıklama

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

ICRC Ofisinin Hedef Alındığı Saldırı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Refah’ta yaşanan saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Cuma günü öğleden sonra meydana gelen saldırıda, ICRC’nin Refah’ın batısındaki ofisinin birkaç metre yakınına ağır kalibreli mermilerin düştüğü belirtildi.

Saldırı Sonucu En Az 22 Ölü ve 45 Yaralı

Açıklamada, saldırı sonucunda ICRC’nin bölgedeki hastanesine en az 22 ölü ve 45 yaralının getirildiği bilgisine yer verildi. Saldırıda ICRC çalışanları ve aileleri de dahil olmak üzere yüzlerce yerinden edilmiş Filistinlinin kaldığı çadırların yakınındaki ofisin zarar gördüğü ifade edildi.

Uluslararası İnsancıl Hukuka Aykırı Saldırılar Kınandı

Açıklamada, çatışmanın taraflarınca konumları bilinen ve ICRC amblemi taşıyan insani tesislerin yakınlarına ateş açılmasının Kızılhaç çalışanları ve sivillerin hayatını tehlikeye attığı belirtildi. Bu tür saldırıların şiddetle kınandığı vurgulanarak, uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivillere ve insani faaliyetlerde bulunan kurumlara zarar vermemek için önlem alınması gerektiği ifade edildi.

Son günlerde benzer tehlikeli olayların yaşandığına ve Kızılhaç binalarının hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada, Filistin Sağlık Bakanlığından gelen bilgilere de atıfta bulunularak, İsrail ordusunun yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalaması sonucu 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İlgili Yazılar