Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Husilerin Denizdeki Saldırıları Küresel Endişeye Yol Açtı

Husilerin Denizdeki Saldırıları Küresel Endişeye Yol Açtı

haber haber - - 1 dk okuma süresi
17 0

Husiler Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda Gemi Saldırıları Gerçekleştirdi

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, Kızıldeniz’de bir gemiye insansız deniz aracıyla saldırı düzenlendiğini ve Hint Okyanusu’nda da bir geminin seyir füzesiyle vurulduğunu açıkladı. Saldırıların sebebi ise gemilerin Husilerin ilan ettiği “işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını” ihlal etmesiydi.

Husilerin Denizdeki Eylemleri Yüzünden Ciddi Etkiler Oluştu

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılara tepki olarak 31 Ekim 2023’ten beri Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere saldırılar düzenliyor. Bu durum nedeniyle birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Uluslararası Müdahale ve Husilerin Tehditleri

ABD, deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu deniz görev gücü oluşturulduğunu duyurdu. Ancak Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki bazı bölgelere saldırması durumunda bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacaklarını açıkladı. Bu durum, uluslararası deniz güvenliği açısından ciddi endişelere yol açmaktadır.

İlgili Yazılar