Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fitch Ratings Bankalar Direktörü: “Türk Bankalarının Sermaye Benzeri İhracı Azaldı”

Fitch Ratings Bankalar Direktörü: “Türk Bankalarının Sermaye Benzeri İhracı Azaldı”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

Ahmet Emre Kılınç: Türk Bankaları Dış Finansman Riskinden Kurtuluyor

Fitch Ratings Bankalar Direktörü Ahmet Emre Kılınç, Türk bankalarının son bir yılda yaklaşık 4,6 milyar dolar sermaye benzeri ihracı gerçekleştirdiğini ve dış finansman kaynaklı risklerinin azaldığını belirtti. Kılınç, Türk bankalarının bundan sonra fırsatlara göre hareket edeceğini düşündüklerini ifade etti.

Bankacılık Sektöründe Sermaye Yapısı Yeterli

Ahmet Emre Kılınç, bankaların sermaye rasyolarının makul seviyede ve yeterli olduğunu belirterek, bankaların fırsatları değerlendireceğini ve uygun ortamda ihraç yapmaya devam edeceğini söyledi. Bankacılık sektörünün sermaye yapısının yeterli olduğunu düşündüklerini vurguladı.

Kısa Vadeli Borç Tutarı Risk Unsuru Olabilir

Ahmet Emre Kılınç, Türk bankalarının dış borçlarının yaklaşık yüzde 20’sinin dış finansmandan kaynaklandığını ve kısa vadeli borç tutarının yüksek olmasının önemli bir risk unsuru olduğunu söyledi. Kılınç, bu durumun yakından takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

Makul Seviyede Kârlılık Devam Edecek

Fitch Ratings Bankalar Direktörü Kılınç, Türk bankalarının dış finansman ihtiyacı konusundaki risklerin azalmasına dikkat çekerek, bankaların kârlılıklarının iyi seviyelerde olacağını belirtti. Kılınç, faizlerdeki artışın marjlarda daralmaya yol açabileceğini ancak bankaların makul seviyelerde kârlılık üreteceğini düşündüklerini söyledi.

Recesyon Beklentisi Yok

Ahmet Emre Kılınç, Türkiye’de kredi büyüme hızının azalmasına rağmen ekonomik büyümenin yüksek seyrettiğini belirterek, Türkiye’de bu yıl yüzde 2,8 büyüme öngördüklerini ancak ilk çeyrekteki güçlü büyümenin yıl sonu büyüme beklentisini yukarı çekebileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar