Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyarbakır ve Mardin’de Yangın Felaketi: Hasar Tespitleri ve Son Durum

Diyarbakır ve Mardin’de Yangın Felaketi: Hasar Tespitleri ve Son Durum

haber haber - - 2 dk okuma süresi
23 0

Diyarbakır ve Mardin Tarım Orman İl Müdürlükleri’nden Yangın Hasar Tespit Raporları

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi ile Mardin’in Mazıdağı İlçeleri arasında meydana gelen yangın felaketi sonrasında, Diyarbakır ve Mardin Tarım Orman İl Müdürlükleri tarafından yapılan hasar tespitleri netleşti.

Çınar ve Mazıdağı İlçelerindeki Zararlar

Çınar İlçesi: Köksalan, Bağacık, Yazçiçeği ve Ağaçsever Mahallelerinde 7 bin 900 dekar tarım alanının küle döndüğü, 924 küçükbaş hayvanın telef olduğu ve 1 traktör ile 14 sulama tesisinin yanarak kullanılamaz hale geldiği belirlendi. Zararın 700 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.

Mazıdağı İlçesi: Yetkinler ve Yücebağ Mahalleleri ile Kelek Mezrasında 7 bin dekarlık tarım alanının zarar gördüğü, yüzlerce kök meyve ağacının yandığı ve zararın 700 milyon lira civarında olduğu rapor edildi.

Hukuki Süreç ve Tazminat Davaları

Yangının DEDAŞ’ın elektrik direklerinden kaynaklandığı tespit edilmesinin ardından Çınar Başsavcılığı, elektrik mühendislerinden oluşan bir bilirkişi heyeti tayin etti. Tazminat davaları için DEDAŞ’a karşı milyonlarca liralık maddi ve manevi tazminat davaları açılacak.

Soruşturma ve Suçlamalar

DEDAŞ’ın, kaçak elektrik kullanımı iddialarını öne sürerek sorumluluktan kaçmaya çalışmasına karşı yürütülen soruşturma, olası kastla veya bilinçli taksirle ölüme neden olmak, sabotaj, genel güvenliği tehlikeye sokma gibi suçlamalarla devam ediyor. İlgili kurumların görevlileri ve mağdurların ifadelerinin alınmasının ardından ceza yargılaması başlayacak.

İlgili Yazılar