Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden Açıklama: Asgari Ödeme Yapan Kartların Kapatılacağı İddiası Doğru Değil

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden Açıklama: Asgari Ödeme Yapan Kartların Kapatılacağı İddiası Doğru Değil

haber haber - - 1 dk okuma süresi
26 0

Merkezden Yapılan Açıklamada Detaylar Şöyle:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak” iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Asgari Ödeme Yapan Kart Sahiplerinin Endişelenmesine Gerek Yok

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartlarının kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi bulunmamaktadır.
  • Yönetmelik gereği, bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır.
  • Kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar edilmemesi konusunda da uyarıda bulundu.

İlgili Yazılar