Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Özbekistan İş Forumu’nda Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Özbekistan İş Forumu’nda Konuştu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

Erdoğan, Türkiye-Özbekistan İlişkilerinin Gelişiminden Memnuniyet Duyduğunu Belirtti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Türkiye-Özbekistan İş Forumu’nda, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in de katılımıyla önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, toplantının Türkiye ile Özbekistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ileri seviyelere taşınmasına katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

İki Ülke Arasındaki İşbirliğinin Güçlendirilmesi Hedefleniyor

Erdoğan, Mirziyoyev’in liderliğinde Türkiye-Özbekistan ilişkilerinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayarak, “Gidecek çok yolumuz var” dedi. İki ülke arasındaki ticari potansiyelden daha fazla faydalanılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, ekonomik ve ticari işbirliğinin güçlendirilmesi için adımlar atacaklarını belirtti.

Ticaret Hacminin Artırılması Hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin artırılması hedeflerine işaret ederek, mevcut 3 milyar dolarlık ticaret hacminin 5 milyar dolara, ardından 10 milyar dolara çıkarılmasını planladıklarını söyledi. İki ülke arasındaki ticaretin her zaman destekleneceğini vurgulayan Erdoğan, iş insanlarının yanlarında olacaklarını ifade etti.

Karma Ekonomik Komisyon Çalışmaları

Erdoğan, Karma Ekonomik Komisyonun karşılıklı yatırımların ve ticaret hacminin artırılmasında önemli bir rol oynadığını belirterek, Komisyonun Türkiye ve Özbekistan arasındaki iş birliği platformu olduğunu dile getirdi. Komisyonun çalışmalarının başarılı sonuçlar vereceğine inanarak, bu anlaşmaların işbirliğine ivme kazandıracağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü görüşmelerin Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin geleceği için hayırlı olmasını dileyerek, Mirziyoyev’in liderliğinde Özbekistan’ın başarıdan başarıya koşacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar