Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Batı Karadeniz Ormanlarında Hortumlar ve Etkileri

Batı Karadeniz Ormanlarında Hortumlar ve Etkileri

haber haber - - 3 dk okuma süresi
5 0

Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta Ormanları Vuran Hortumlar

Bartın, Karabük ve Zonguldak gibi yüz ölçümlerine göre yüzde 65’inden fazlası ormanlarla kaplı olan bölgelerde 2023 yılının kasım ayından 2024 yılının haziran ayına kadar süren 8 aylık dönemde, ormanlarda hortumlar oluştu. Bu hortumlar sonucunda Bartın’da 133 bin 531 hektar, Zonguldak’ta 201 bin 521 hektar ve Karabük’te 287 bin 761 hektar orman alanında binlerce ağaç devrildi.

Orman Bölge Müdürlüğü Ekiplerinin Çalışmaları Devam Ediyor

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, 3 ilde devrilen ağaçların tespiti ve kaldırılması için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Hortumların en çok etkilediği bölgeler arasında Zonguldak’ın Alaplı, Devrek ilçeleri ve Dirgine bölgesi ile Bartın’ın Ulus ilçesi, Karabük’ün Yenice ilçesi ve Büyükdüz ile Eğriova bölgeleri bulunuyor.

Prof. Dr. Ali Durkaya’dan Bölgedeki Durum Değerlendirmesi

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Orman Fakültesi Orman Amenajmanı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Durkaya, Batı Karadeniz’deki orman varlığının Türkiye’nin en zengin ormanları arasında yer aldığını belirtti. Ancak, geçmişte yoğun tarımın yapıldığı alanlarda erozyonun neden olduğu toprak derinliği azalması gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Prof. Dr. Durkaya, “Son aylarda bölgede yaşanan hava olayları arasında alışık olmadığımız hortumlar da yer alıyor. Özellikle 2023 yılı sonu ve 2024 yılının mayıs ve haziran aylarında rekor sıcaklıklar ve düzensizliklerin yaşandığı bölgede hortumların artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Bu durumun, küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Durkaya, “Küresel ısınmanın etkisiyle yağış rejimindeki değişiklikler, bölgede sel ve erozyon gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu durum, ormanların da erozyon ve toprak kaybı gibi olumsuz etkilerle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar