Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Fidan NATO Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Değerlendirmelerde Bulundu

Bakan Fidan NATO Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Değerlendirmelerde Bulundu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
30 0

Fidan: “Türkiye NATO Zeminlerinde Görüşlerini Yüksek Sesle Dile Getirdi”

Bakan Fidan, Çekya’nın başkenti Prag’da gerçekleşen NATO Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında yaptığı değerlendirmede, gün boyu yoğun görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, Türkiye’nin NATO zeminlerinde her zaman vurguladığı görüşlerini yüksek sesle tekrar gündeme getirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin Ukrayna Konusundaki Duruşu

Fidan, özellikle Ukrayna meselesinin gündemde olduğunu vurgulayarak, Türkiye olarak Ukrayna’nın caydırıcılık konusunda desteklenmesini, ancak NATO’nun bu savaşın bir parçası olmaması gerektiğini belirtti. Fidan, NATO’nun bu durumu gözetmesi gerektiğini ve Türkiye’nin Ukrayna’ya tam destek verdiğini ifade etti.

Barışçıl Çözüm Yolları Vurgusu

Fidan, Türkiye’nin diplomatik boyutun önemini vurgulayarak, savaşla ilgili konuların yanı sıra diyalogla ilgili yöntemlerin de sorunların çözümünde kullanılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, bazı ülkelerin Türkiye’nin görüşlerini desteklemeye başladığını ve bu desteğin arttığını dile getirdi.

Filistin Meselesi ve Uluslararası Dayanışma

Fidan, İsrail-Filistin meselesine de değinerek, Türkiye’nin Gazze sorununa dikkat çeken tek ülke olduğunu belirtti. Filistin’in egemenlik haklarının ve toprağının verilmesi gerektiğini vurgulayan Fidan, İspanya’nın Filistin devletini tanıma kararıyla yapılan görüşmelerin verimli geçtiğini söyledi.

Uluslararası Adalet Divanı Davası

Bakan Fidan, Türkiye’nin Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden bir dava sürecine taraf olma meselesini gündeme getirdiğini ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin bu süreçte hukuk uzmanlarıyla yoğun bir şekilde çalıştığını ve başvuruların haziran ayında tamamlanmasını hedeflediğini ifade etti.

İlgili Yazılar