Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AYM’den Merkez Bankası Başkanı ve Rektör Atama Yetkileri İddiasına Açıklama

AYM’den Merkez Bankası Başkanı ve Rektör Atama Yetkileri İddiasına Açıklama

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

AYM’nin İddialara Yönelik Açıklaması

DMM’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanı ve rektör atama yetkilerini iptal ettiği iddialarına yanıt verildi. AYM, 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) iptali istemiyle yapılan başvuruyu karara bağladı. AYM’nin kararında düzenlemenin tümünün iptal edilmesi isteminin reddedildiği, sadece bazı hükümlerin iptal edildiği belirtildi.

İptal Kararları ve Uygulama Süreci

AYM’nin açıklamasında, bahse konu KHK ile 2 bin 375 hükümle ilgili düzenleme yapıldığı vurgulanırken, sadece bazı hükümlerin iptal edildiği belirtildi. Kamuoyunda yankı bulan rektör ve Merkez Bankası başkanı atamaları konusundaki iptal kararları, ‘KHK ile değil kanunla düzenleme olması gerektiği’ gerekçesiyle alındığı ifade edildi. Mahkeme, kararların bugünden itibaren 12 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi ve mevcut uygulamalarda bir değişiklik olmadığı vurgulandı.

AYM’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Rektör atamaları da Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130’uncu ve 2547 sayılı Yüksek Öğretim Yasası’nın 13’üncü maddeleri uyarınca zaten Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır. Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yürürlüktedir.”

İlgili Yazılar