Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Arap Birliği, Hizbullah ile İletişime Geçiyor

Arap Birliği, Hizbullah ile İletişime Geçiyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki, Beyrut Ziyareti Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki, gerçekleştirdiği Beyrut ziyareti sonrasında Mısır’ın El-Kahire El-İhbariyye televizyonuna açıklamalarda bulundu. Zeki, Arap Birliği’nin daha önceki kararlarında Hizbullah’ın terörist olarak tanımlanmasına dikkat çekerek bu kararlara istinaden Hizbullah ile iletişimin kesildiğini hatırlattı.

Arap Birliği ve Hizbullah Arasında İletişim Yeniden Açılıyor

Zeki, Arap Birliği’ne üye ülkelerin Hizbullah’a terör örgütü denmemesi konusunda anlaşıldığını aktararak, yeni kararın Arap Birliği ile Hizbullah’ın iletişim kurmasının önünü açtığını belirtti. Artık Arap Birliği’nin Hizbullah’ı terör örgütü olarak sınıflandırmadığını vurgulayan Zeki, Arap Birliği ile Hizbullah arasında 10 yılı aşkın süredir gerçekleşen ilk temasın Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) 2 Mart’taki kararı sonrasında gerçekleştiğini açıkladı.

Arap Birliği ve Hizbullah Arasında Tarihi Görüşme

Lübnan basınında yer alan haberlere göre, Zeki’nin Beyrut ziyareti sırasında Hizbullah’a bağlı “Direnişe Sadakat” bloğunun lideri milletvekili Muhammed Raad ile yapılan görüşme, Arap Birliği ile Hizbullah arasında 10 yılı aşkın süredir gerçekleşen ilk temas olarak kayıtlara geçti.

İlgili Yazılar