Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Anadolu Ajansı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 2023 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Raporu’nu Ele Geçirdi

Anadolu Ajansı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 2023 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Raporu’nu Ele Geçirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
29 0

Çocuklara Yönelik Şiddet Artıyor

Anadolu Ajansı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 2023 yılı verilerini içeren ve henüz kamuya açıklanmayan “Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Raporu”na ulaştı. Rapora göre, çatışmalarda çocuklara yönelik şiddet korkunç boyutlara ulaşmış durumda. 2023’te çocuklara yönelik ağır ihlaller %21 artış gösterdi.

Çocuklara Yönelik İhlallerde Artış

Raporda, çocukların ölüm ve yaralanmasına yol açan olaylar bir önceki yıla göre %35 arttı. 2023 yılında çocuklara yönelik 32 bin 990 ağır ihlal kaydedildi. Rapora göre, 2023 yılında 5 bin 301 çocuk öldürüldü, 6 bin 348 çocuk yaralandı, 8 bin 655 çocuk silahlı gruplara alındı, 5 bin 205 çocuğun insani yardıma erişimi engellendi, 2 bin 491 çocuk tutuklandı ve 4 bin 356 çocuk kaçırıldı.

İsrail ve Filistin Arasında Artan İhlaller

Rapora göre, İsrail ordusu Gazze’deki gelişmeler sonucunda İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında çocuklara karşı ağır ihlallerin %155 arttığı belirtildi. Bu çerçevede 8 bin 9 ağır ihlal vakası kaydedildi. İhlallerin büyük bir kısmı İsrailli ve Filistinli çocuklara karşı gerçekleşti.

İhlallerin En Sık Görüldüğü Ülkeler

Rapora göre, çatışmalarda çocuklara yönelik ihlallerin en yoğun yaşandığı yerler arasında İsrail ve işgal altındaki Filistin toprakları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Myanmar, Somali, Nijerya ve Sudan bulunuyor. En fazla ağır ihlal Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşandı.

Raporda, devlet dışı aktörlerin ağır ihlallerin %50’sinden sorumlu olduğu ve çocukların ölüm ve yaralanmasında devlet güçlerinin en büyük rolü oynadığı vurgulandı. Ayrıca, erkek çocuklarının silahlı gruplara alınma, öldürülme ve yaralanmada daha yüksek oranda etkilendiği, kız çocuklarının ise cinsel şiddete maruz kaldığı belirtildi.

İlgili Yazılar