Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. AB, Enerji Şartı Anlaşması’ndan Çekiliyor

AB, Enerji Şartı Anlaşması’ndan Çekiliyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

AB Konseyi, Belçika’nın Başkanlığında Anlaşmadan Çıkma Kararı Aldı

AB Konseyi, AB Dönem Başkanı Belçika’nın Birliği temsilen Enerji Şartı Anlaşması’ndan çıkılması için yazılı resmi bildirimde bulunduğunu açıkladı. AB’nin anlaşmadan çekilmek için gereken son adımı attığı belirtilerek, bildirimin ardından 1 yıl sonunda AB’nin Enerji Şartı Anlaşması’ndan çıkmış olacağı kaydedildi.

1998 Yılında Yürürlüğe Giren Anlaşma

Enerji sektöründeki sınır ötesi yatırımları korumak için 1994’te imzalanan Enerji Şartı Anlaşması 1998’de yürürlüğe girdi. Anlaşma, fosil yakıtlar da dahil olmak üzere enerji sektöründeki yabancı yatırımcılara kapsamlı haklar ve hukuki netlik sağlıyor. Ancak son dönemde anlaşma yoğun biçimde tartışılıyor.

Ülkeler Arasındaki Uzlaşı

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, AB ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu haberlermersin.com (Euratom) arasında varılan siyasi uzlaşı kapsamında, 1 yıl içinde Enerji Şartı Anlaşması’ndan ayrılacaklarını açıkladı. Anlaşmanın özellikle fosil yakıt şirketlerinin yatırımlarını korumalarında kullanılması eleştirilere neden olmuştu.

İtalya’nın Ardından Diğer Ülkeler de Çekilmeyi Planlıyor

İtalya’nın 2016’da anlaşmadan ayrılmasının ardından, Almanya, Fransa, İspanya, Danimarka, Lüksemburg, Hollanda ve Polonya gibi ülkeler de çekilmeyi planlıyordu. AB Komisyonu, geçen yıl, iklim endişeleri nedeniyle üye ülkelerin Enerji Şartı Anlaşması’ndan koordineli şekilde çekilmesini teklif etmişti. Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler de çıkışı kabul etmişlerdi.

İlgili Yazılar