Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Zuckerburg kendini aştı

Zuckerburg kendini aştı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
37 0

Geçtiğimiz yılın başlarında Avustralya, Facebook ve Google ile yayınlanan haberler üzerine bir görüşme gerçekleştirdi. Burada içeriklerine bağlantı verme hakkı için her ikisinin de yerel haber kuruluşlarına ödeme yapmasını gerektiren Haber Medyası Pazarlık Yasası üzerinde konuşuldu.

WSJ (Wall Street Journal) tarafından yapılan bir paylaşıma göre Facebook, yaşanan bu durumun ardından müzakerelerde elini güçlendirebilmek için bazı sert hamleler yaptı. Bunlar arasında ülkedeki hayır kurumlarının ve Avustralya Meteoroloji Bürosu gibi kuruluşların haberlerinin paylaşılmasını engellemekte yer aldı. Ayrıca işi sayfa kapatmaya kadar götürdüğü belirtiliyor.

Paylaşılan WSJ raporuna göre, Facebook çalışanları haber kaynakları dışındaki siteleri de engellediğini söyledi. Ayrıca şirketin bu durum karşısında uyguladığı politika ile hukuk ekibinin engellemelerinin aşırı kapsayıcı olması gerektiğini tavsiye ettiği belgeleri sızdırdı.

Fakat Facebook’un yapmış olduğu bu hamle neticesinde büyük bir olumsuz geri dönüş alması oldukça muhtemel duruyor. Zira Avustralyalı politikacılar, sosyal ağın neden daha fazla düzenlemeyi hak ettiğini bu durumu örnek göstererek aktarıyor. Ayrıca halkın desteğinin de Zuckerburg’e karşı olduğu belirtiliyor.

Tabii yine de ara bir yol bulmak isteyen hükümet yasa tasarısında değişikliğe gitti. Böylece Google ve Facebook, medya kuruluşlarıyla müzakereye zorlanmamış oldu. Ayrıca daha sonrasında her iki şirket de itirazlarını geri geçti. Bu sebeple tasarı zorlanmadan yasalaştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir