Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Vitrektomi Ameliyatı

Vitrektomi Ameliyatı

haber haber - - 5 dk okuma süresi
20 0

Vitrektomi Ameliyatı

Son yıllar da hekimler tarafından tercih edilen en iyi tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Retina dekolmanı ve diğer göz rahatsızlıklarında sıklıkla adı duyulan vitrektomi ameliyatı, ameliyat esnasında göze açılan küçük delikler sayesinde temizleme işleminin sağlanmasıdır.

Vitrektomi Ameliyatı Neden Olur?

Göz içi kanamalarda, göz ile temas eden yabancı cisimlerin uzaklaştırılmasında ve gözde yaşanan enfeksiyon durumlarında ihtiyaç duyulur. Vitrektomi ameliyatı gözün arka kısmında bulunan jelin, çeşitli metotlar uygulanarak temizlenmesi veya boşaltılması işlemidir.

Vitrektomi Ameliyatı Kimlerde Görülür?

Göz rahatsızlıklarının birçoğunda yapılan vitrektomi ameliyatı sıklıkla şeker hastalarında görülen görme bozuklukları, göz içi yaşanan kanamalar, görme merkezinde karışıklık, göz içerisinde bulunan sinir ağının kopması ve görme merkezinde delik oluşan kişiler için uygun görülmüştür.
Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Gelişir?

Göz içerisinde bulunan ve sarı nokta olarak adlandırılan makula bölgesinde, zar oluşumu ve retina yırtıklarına bağlı olarak gelişen retina dekolmanı durumlarında vitrektomi ameliyatına ihtiyaç duyulur. Ayrıca göz bölgesinde ki kornası hasar gören kişiler için de vitrektomi ameliyatı teknikleri tercih edilir.

Retina Dekolmanı Nedir?

Ciddi bir göz rahatsızlığı olan retina dekolmanı, gözün dışarından gelen cisimleri algılamasını sağlayan dokuların hasar alması nedeni ile ortaya çıkan sağlık problemidir. Retinalar çeşitli nedenlere bağlı olarak aniden deforme olabilirler. Kişilerde bazı belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte retina dekolmanının yaşanma olasılığı yüksektir.

Retina dekolmanı gözün arka kısmında bulunan retinanın tabakasından ayrılması sonucu ortaya çıkan yırtıkların tamamını kapsar. Retina ayrılması olarak da bilinen retina dekolmanı, erken müdahale edilmediğinde ve retinanın göz duvarından tamamen ayrılması durumunda ciddi görme kayıplarının oluşmasına neden olur.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Genel anlamda kolay fark edilmeyen ve ağrısız bir şekilde gelişen retina dekolmanı ilerlediği zamanlarda kişilerde bazı belirtiler verebilir. Retina dekolmanı belirtilerinin başında görüş alanının küçülmesi ve bu alanda oluşan siyah lekeler, her iki gözde de ışık kaybının aralıklarla gidip gelmesi, bulanık görme, görme alanı içerisinde oluşan perdeler sıralanabilir.

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemleri

Pigment aracılığı ile yapılan bu işlem retinanın kısa zaman içerisinde iyileşmesini sağlar. Retina dekolmanı tedavi yöntemlerinin başında ilk olarak yırtık içerisinde geçen sıvının engellenmesi amacı ile yırtığın kapatılması gelir. Ayrıca retina dekolmanı tedavi yöntemleri arasında pnömatik retinopeksi ve skleral çökertme de yer alır.

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Retina dekolmanı rahatsızlığında erken teşhis oldukça büyük önem taşır. Öyle ki erken yapılan teşhislerde hastaya uygulanan tedavi yöntemi basit olduğundan fiyatta düşüktür. Ancak ilerleyen zamanlarda yapılan ameliyatlar için aynı durumu söylemek mümkün değil. Retina dekolmanı tedavi fiyatları uygulanan tedavi metotlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Son yıllar da birçok kişi tarafından tercih edilen akıllı lens, gözün iç kısmına yerleştirilerek kişinin hem uzağı hem de yakını kolaylıkla görmesini sağlar. Akıllı lensler hekimler tarafından genellikle katarakt ameliyatı ve göz numarasının sıfırlanma işlemlerinde tercih edilirler.

Akıllı Lensin Yararları ve Avantajları

Teknolojik bir çözüm olan akıllı lensler, kullanıldıkları hastalara birçok avantajı da beraberinde getirirler. Öyle ki akıllı lens uygulamasında hasta hiçbir acı hissetmez ve oldukça da kısa süre içerisinde tamamlanan bir operasyondur. Ömür boyu kullanımlara uyum sağlayan akıllı lenslerin, kalitesine bağlı olarak akıllı lens fiyatları farklılık gösterir.

Göz İçi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Fako tekniği kullanılarak uygulanan akıllı lensler, 40 yaşını aşmış uzak ya da yakını görme problemi olan kişilere uygulanabilir.

Akıllı Lens Fiyatları

İnternet arama motorlarının başında yer alan akıllı lens fiyatları araştırması sonuçları birbirlerinden farklılık gösterir. Akıllı lens fiyatları farklılığında, uygulamayı yapacak olan firmanın etkisi çoktur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir