Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ukrayna’dan NATO’ya yanıt geldi

Ukrayna’dan NATO’ya yanıt geldi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
32 0

24 Şubat sabahı Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile başlayan Ukrayna savaşı ülkenin doğu bölgelerinde can almaya devam ediyor.

Rusya’nın saldırısı Madrid’de düzenlenen NATO zirvesindeki ana konulardan birisi olarak öne çıktı.

NATO Rusya’yı birliğin güvenliğine doğrudan tehdit olarak lanse etti ve Türkiye’nin vetosunu kaldırmasının ardından İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya davet etti.

Tarihi toplantının arından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yeni dönemi, ‘NATO liderleri, yeni güvenlik tehdidi karşısında, savunmamızın ve caydırıcılığımızın temelden değişimi üzerinde uzlaştı’ sözleriyle duyurdu.

Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyesi olup olmayacağı yönündeki bir soruya ise ‘NATO’nun kapıları sonuna kadar açıktır, Ukrayna’nın üyeliği ile ilgili bunu söyleyebilirim’ yanıtını verdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal sebeplerinden birisi olan NATO üyeliği için Stoltenberg’in bu açıklaması ‘NATO’dan ilk adım’ şeklinde yorumlandı.

Zelenski’nin Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Igor Zhovkva, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka resmen davet edilmesinin ardından Kiev’in birliğe katılma olasılığının artığını belirtti.

Ukraynalı merkezli yayın kuruluşu European Truth’dan bir muhabire konuşan Zhovkva, İsveç ve Finlandiya’nın Üyelik Eylem Planı sürecinden geçmeden NATO’ya davet edildiğine dikkat çekti ve Ukrayna’nın da aynı fırsattan yararlanabileceğinin altını çizdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir