Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası 2024 Yılının İlk Üç Ayındaki Finansal Sonuçları Açıklandı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası 2024 Yılının İlk Üç Ayındaki Finansal Sonuçları Açıklandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Banka, Aktiflerini Yüzde 38 Artırarak 141,6 Milyar Liraya Yükseltti

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2024 yılının ilk üç ayına ait finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Banka, bu dönemde aktiflerini bir önceki yıla göre yüzde 38 artırarak 141,6 milyar liraya yükseltti.

Net Kar Yüzde 56 Artarak 1 Milyar 34 Milyon Liraya Ulaştı

Bankanın net karı ise yüzde 56 artarak 1 milyar 34 milyon liraya yükseldi. Aynı dönemde kredi tutarı da yüzde 30,7 artışla 87 milyar liraya ulaştı. Bankanın 2024 yılı Mart ayı sonunda ortalama öz kaynak karlılığı ise yüzde 44,5 seviyesinde gerçekleşti.

Yatırım Bankacılığı Faaliyetleri ve Yenilikçi Çözümler

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, bankanın yatırım bankacılığı faaliyetleri kapsamında Dünya Bankası, IKB ve OFID gibi kuruluşlarla önemli anlaşmalara imza attıklarını belirtti. Ayrıca, banka yenilikçi finansman çözümleri sunarak sanayi sektöründeki karbon azaltımı projelerini desteklemeyi sürdürüyor.

Türkiye Kalkınma Fonu ve Girişim Ekosistemi

Öztop, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu ile Türkiye’deki girişim ekosistemini desteklemeyi ve büyütmeyi hedeflediklerini vurguladı. Banka, fonlar aracılığıyla siber güvenlik, insan kaynakları teknolojileri ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere doğrudan yatırımlar yaparak girişimcilik ekosistemine öncü rol üstlenmeye devam edecek.

İlgili Yazılar