Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye, Bal Üretiminde Dünyada 2. Sırada

Türkiye, Bal Üretiminde Dünyada 2. Sırada

haber haber - - 2 dk okuma süresi
35 0

Bakan Yumaklı: 2023’e Kadar 1,6 Milyar TL Destek Sağlandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Dünya Arı Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bal üretiminde dünya genelinde 2. sırada yer aldığını duyurdu. Arıcıların 2003’ten bu yana devlet desteklerinden faydalandığını belirten Yumaklı, sektöre 2023’e kadar toplamda 1,6 milyar lira destek sağlandığını vurguladı.

Bal Üretimi ve Arıcı Sayısında Büyük Artış

Yumaklı, verilen desteklerin etkisiyle arılı kovan, bal üretimi ve arıcılık işletme sayısında önemli artışlar kaydedildiğini açıkladı. 2002’de 74 bin ton olan bal üretiminin 2023’te 115 bin tona yükseldiğini belirten Bakan Yumaklı, aynı dönemde arılı kovan sayısının da 4,1 milyondan 9,2 milyona çıkarıldığını ifade etti.

Yeni Destekleme Modelleri ile Gelecek Planları

Bakan Yumaklı, Bakanlık olarak verimlilik, kalite, sürdürülebilirlik, kayıtlılık ve sektöre yatırım olmak üzere 5 ana eksen etrafında çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Yumaklı, arıcılıkta da bu 5 ana eksen etrafında adımlar atacaklarını vurgulayarak, yeni destekleme modelleri kapsamında gezginci arıcılar ile genç ve kadın üreticilere kovan başına ilave destekler verileceğini söyledi.

İklim Değişikliği ve Arıcılık

Bakan Yumaklı, iklim değişikliğinin bal arıları üzerindeki etkilerine yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmaların devam ettiğini belirtti. Arılar üzerindeki olumsuz etkilerin en aza indirilmesi amacıyla Arıcılık Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi için çalışmalara başladıklarını ifade eden Yumaklı, ilgili taraflarla bir araya gelerek iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuzlukları en aza indirgeme hedeflediklerini aktardı.

Dünya Arı Günü, her yıl 20 Mayıs’ta kutlanarak arıların dünya üzerindeki yaşamın devamlılığında oynadığı önemli rolü vurgulamayı amaçlıyor.

İlgili Yazılar