Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mersin
  4. »
  5. Türk Sinemasında Bir İlk Oyuncu Seçimi İçin Yapay Zekâ Algoritması Geliştirildi

Türk Sinemasında Bir İlk Oyuncu Seçimi İçin Yapay Zekâ Algoritması Geliştirildi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
29 0

[ad_1]

 

 

 Projede, Fen Fakültemizden Dr. Öğr. Üyesi Ali Can Günhan ile birlikte Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Kamil Topal da yer alıyor.

 

Yapay zekânın sinema sektöründe etkin kullanımının gösterilmesinin amaçlandığı proje ile ilgili bilgiler veren Fen Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Gökhan Barış Bağcı, yapılan araştırmanın Türk sinema sektöründe çığır açıcı bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Yaklaşık iki yıl süren bu çalışmamızla, Türk sinema sektöründeki oyuncuların performansı incelenmiş ve kariyerlerindeki zirve noktası yapay zekâ yardımıyla (yüzde 93 olasılıkla) tahmin edilebilmiştir. Böylece gerek oyuncu ajansları gerekse oyuncuların kişisel kariyerleri açısından yapay zekâya dayalı bir başarı ölçütü ortaya konmuştur.” dedi.

 

Çalışma sonuçlarına göre sektörde 55 yaşın oyuncular için kritik bir yaş olduğunu belirten Prof. Dr. Gökhan Barış Bağcı, “Bu yaştan önce erkek oyuncular daha fazla projede yer alırken, 55 yaşından sonra bu durumun kadın oyuncuların lehine döndüğü görüldü. Bir diğer dikkat çeken bulgu da sektördeki oyuncuların yüzde 75’inin bir filmde rol almış olup, sadece yüzde 1’inin de 35 yılı aşkın kariyer uzunluğuna sahip olması.” ifadelerini kullandı.

 

Ortaya çıkan bu durumun Türk sinema ve dizi sektöründe uzun, verimli ve başarılı bir kariyere sahip olmanın zor olduğunu gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Bağcı, “Başarının bu kadar zor olduğu bir sektörde, yapay zekâ temelli bir başarı ölçütünün ortaya konabilmesi pratik yararları açısından da önemlidir. Gelecekte, bu çalışmada geliştirilen yapay zekâ tabanlı yöntemin, sporcuların ve şirketlerin performanslarının analizine de uygulanmasını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

[ad_2]

MHA

İlgili Yazılar