Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

haber haber - - 6 dk okuma süresi
21 0

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı hastalarda mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen gastrik baypas ameliyatı, obeziteyi cerrahi olarak tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Estetik ve operasyonel cerrahide en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. 

Ameliyatın amacı hastanın aldığı yiyecek miktarını sınırlayarak kilo vermesidir. Bu kısıtlama, hastanın midesinin bir kısmının cerrahi operasyonla çıkarılmasıyla sağlanır. Tüp mide ameliyatı ile midenin geri kalanı oldukça küçük olduğu için hastanın amacı düzenli ve titiz bir diyetle kilo vermesidir.

Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan ve ameliyata engel olabilecek metabolik hastalığı olmayan kişilere uygulanabilir. Mide küçültme ameliyatı ilerlemiş şeker hastalığı ve kontrolsüz reflüsü olan kişiler için bu operasyon önerilmez.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Mide küçültme ameliyatı günümüzde en basit ve risksiz şekilde etkili olduğu kanıtlanmış, risk oranı çok düşük ve çok sık kullanılan    ameliyattır.   Mide küçültme ameliyatının günümüzdeki bir diğer adı da “gastrektomi”dir. Ancak gastrektomi sadece belirli durumlarda yapılabilir. Gastrektomi, mide küçültme ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı olan ve tekrar kilo almaya başlayan hastalarda ameliyata ek olarak kullanılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatından sonraki süreç içerisinde bir kişinin kilo verme süreci birçok faktör tarafından değişebilir. Bunlardan bazıları vücut kitle indeksi, yaş, cinsiyet, insan hormonal durumudur. Ama genelleyecek olursak ameliyat sonrası doktorun önerdiği diyet ve egzersizleri uygulayan kişiler yaklaşık %80 oranında kilo kaybederler.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Bu ameliyat kesinlikle gerekli olmadıkça 35 yaş altı kişilere yapılmaz. Ancak fazla kiloları nedeniyle sağlığı tehlikede olan kişilerde 18 yaşından sonra ameliyat yapılabilir. Ameliyat genellikle 35 yaş üstü obez hastalara uygulanır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra kişilere uygulanan   diyet çok önemlidir. Kişi özellikle operasyon sonrası verim alması için diyetisyen tarafından verilen diyet programına uymalıdır. Bazı kişiler ameliyattan sonra uzun süre sadece sıvı ve püresi yiyecekler yemesi gerekir.  Bu süreç 2 ay boyunca aşamalı olarak devam edebilir. Daha sonraki aşamalarda, vitamin ve kalsiyum takviyeleri alınmalıdır. 

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Ülkemizde sağlıksız beslenme sonrası veya kalıtsal olarak obezite fazla kilo sorununa cerrahi olarak müdahale etmeyi amaçlayan bir tedavidir. Genellikle midenin bir kısmının laparoskopi ile çıkarılmasıyla yapılan bir ameliyat olarak bilinir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı için ilk tıbbi muayene yapılır ve bu muayene sırasında kişinin rutin kan testleri uygulanır. Mide kelepçesi ameliyatı yemek borusu ile midenin birleştiği yerin altına 3 cm’lik bir silikon bant hareketsiz hale getirilerek gerçekleştirilir.

Bu şerit ile mide iki kısma ayrılır. Midenin üst kısmı daha küçük olacağından kişi daha az yemek tüketerek tok hissedecektir. Tüp mide ameliyatı geri döndürülemez, ancak mideyi sıkılaştırmak için ameliyat olan bir kişi, istenen kiloyu verdiğinde bantlama gerektirebilir.

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatından başka mide kelepçesi ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatı olmak üzere 2 tip mide küçültme ameliyatı yöntemi daha vardır.  Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir bölümü cerrahi girişim ile kesilerek çıkartılmaktadır. Bu nedenle geri dönüşü olmayan bir operasyondur.

Mide kelepçesi ameliyatında ise mide, silikon bant ile iki bölgeye ayrılır. Gastrik bypass ameliyatında ise midenin küçük bir bölümü ince bağırsağa bağlanarak kullanım dışı bırakılmaktadır.

Mide Küçültme Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı şartları sağlayan tüm 18 – 65 yaşları arasında yapılan bir ameliyat türüdür. 18 yaş altı hastalar önemli derecede obezdir ve ameliyat aile onayı ile gerçekleşmesi zorunludur. . 65 yaş üstü kişiler için genel sağlık ve tıbbi durumlarına göre ameliyat kararı verilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Süresi Nedir?

Ortalama yürütme süresi 1,5 saattir. Mide çıkışı ve gastrointestinal yollar korunduğundan ve gastrointestinal devamlılık korunduğundan, tüp mide ameliyatı sonrası risk düşüktür ve en yan etkilerden bazıları çok nadiren bildirilmiştir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide küçültme ameliyatıfiyatları kullanılan ilaçlar ve seçeceğiniz uzmanın deneyimine göre değişebilir. Ayrıca operasyonda kullanılan teknolojik ekipman, ekipman ve aletlerin markası da mide küçültme ameliyatı fiyatını etkiler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir