Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TSMC bombayı patlattı

TSMC bombayı patlattı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Başta akıllı telefonlar olmak üzere teknolojinin neredeyse her dalı için mikroçipler üreten TSMC, sektörün ilgiyle takip ettiği üreticilerden biri. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olması, günlük hayatta kullandığımız teknolojilerin çoğunun TSMC damgalı çiplerle çalışmasını sağlıyor. Bu dev üretici, teknoloji dünyası için dev bir adım olan 2nm işlemcilerle ilgili ilk duyuruyu yaptı.

IBM, geçtiğimiz yıl 2nm transistör aralığına sahip işlemciler üretmeyi başarmıştı. Bu, teknoloji dünyası için bir ilkti ve şimdi de 2nm’nin kullanılmaya başlanacağı tarihi net şekilde öğrendik. TSMC’den gelen açıklamaya göre 2nm işlemcilerin üretimi 2026 yılında başlıyor. Transistör aralığının daralması, enerji verimliliğini artırdığı için daha az ısınan ve daha çok performans sunan işlemcilerin üretilmesinin önünü açıyor.

Elbette burada sadece akıllı telefonları ya da masaüstü bilgisayarları düşünmemek gerek. Düşük nanometre aralığında işlemcilerin üretilmesi, uzay araştırmalarından daha güçlü veri merkezlerine kadar teknolojinin her alanına dokunuyor. Verimlilik geliştikçe daha yüksek performanslı bilgisayarlar, insan medeniyetinin gelişimine daha çok ışık tutabiliyor.

Apple M1’in fansız çalışması ya da Android telefonların, birkaç yıl öncesinin bilgisayarları kadar performanslı olmasını büyük oranda transistör aralığına borçluyuz. Umuyoruz ki bir aksama olmadan TSMC’deki çalışmalar devam eder.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir