Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mersin
  4. »
  5. Toros Tarım Ar-Ge Merkezi’ne “En İyi Araştırmacı” Ödülü

Toros Tarım Ar-Ge Merkezi’ne “En İyi Araştırmacı” Ödülü

haber haber - - 4 dk okuma süresi
28 0

[ad_1]

Toros Tarım Ar-Ge Merkezinden Ar-Ge Uzmanı Ali Yetgin, dünyanın en prestijli yayınevlerinden Elsevier’in “Acta Ecologica Sinica” dergisinde yayınlanan makalesiyle Uluslararası Popüler Bilim İnsanı Ödülleri kapsamında “En İyi Araştırmacı” ödülüne layık görülerek hem Toros Tarım’a hem de ülkemize büyük bir gurur yaşattı. 

Toros Tarım, sadece gübre üretim kapasitesi, yıllık üretim miktarı ve pazar payı itibarıyla değil, gerçekleştirdiği Ar-GE çalışmalarıyla da sektöre liderlik etmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin öncü kuruluşu olarak faaliyet gösterdiği gübre sektörünün gelişimi için kurduğu Ar-Ge Merkezi’nde önemli bilimsel çalışmalara imza atan Toros Tarım, akademik yayınlarda yer alan araştırmalarıyla da sektöre rehberlik ediyor. Gerçekleştirdikleri çalışmalarla ve yazdıkları makalelerle sektörü geleceğe taşıyan Toros Tarım Ar-Ge Merkezi ekibinin elde ettiği başarılar ise ödüllerle taçlanıyor. Toros Tarım Ar-Ge Merkezi uzmanlarından Ali Yetgin, bu başarının son örneğine imza atan isim oldu. Yetgin, dünyanın en prestijli yayınevlerinden Elsevier’in “Acta Ecologica Sinica” dergisinde yayınlanan makalesiyle Uluslararası Popüler Bilim İnsanı Ödülleri’nde “En İyi Araştırmacı” ödülünü almaya hak kazandı.

Bitkilerin hayatta kalmasında ve değişen ortamlara adaptasyonda köklerin önemi, kök morfolojisi ve plastisite arasındaki etkileşim üzerine araştırma yapan Ali Yetgin, makalesinde bu özelliklerin kapsamlı bir analizini ve stresörlere karşı bitki tepkisi üzerindeki potansiyel etkilerini sundu. Yetgin, kök morfolojisinin bitki suyu ve besin alımı, büyüme ve hayatta kalma üzerindeki etkisine yönelik araştırmasıyla, belirli bir disiplin alanına değerli katkılarda bulunan bireylere veya ekiplere verilen Uluslararası Popüler Bilim İnsanı Ödülleri kapsamında “En İyi Araştırmacı” ödülünün sahibi oldu.  Araştırma sonucunda sunulan bilginin, dalgalanan ortamlarda bitki performansını ve esnekliğini artırmak için uygulanabilir olması, ödüle giden yolda büyük bir etken olurken, sektör açısından da önemli bir değer yarattı.

“Yeni başarı ve ödüller için bize ilham verecek”

Toros Tarım Ar-Ge Merkezi uzmanlarından Ali Yetgin’in bitkilerin verimliliği için değişen çevresel koşullara yanıt olarak kök plastisitesini ve morfolojisini anlamanın önemine vurgu yapan çalışmasıyla gübre sektörüne yol gösterdiğini ifade eden Toros Tarım Araştırma Planlama ve Koordinasyon Genel Müdür Yardımcısı Nermin Aka, “İmza attıkları araştırma-geliştirme faaliyetleriyle sektörü daha ileriye taşımayı amaçlayan Ar-Ge ekibimizin elde ettiği başarılarla çalışmalarının karşılığını almasından onur duyuyoruz. Son olarak Ali Yetgin’in kök morfolojisinin bitki suyu ve besin alımı, büyüme ve hayatta kalma üzerindeki etkisine yönelik araştırmasıyla aldığı ödül, bize büyük bir gurur yaşattı. Bizlere yaşattığı bu güzel duygular ve azimle gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle kendisine teşekkür ediyoruz. Araştırmanın benzersizliği ve önemi, metodolojinin titizliği, yayının kalitesi ve etkisi gibi faktörlerin değerlendirilmesi sonucunda verilen bu ödülü araştırmacının ustalığını ve kendi alanına yaptığı katkıyı kanıtlaması açısından önemli bir zafer olarak görüyoruz. Değerli çalışma arkadaşımız Ali Yetgin’in almaya hak kazandığı Uluslararası Popüler Bilim İnsanı Ödülü, eminim ki yeni projeler, makaleler, başarı ve ödüller için bize ilham verecektir” dedi.   Uluslararası Popüler Bilim İnsanı Ödülleri’nde Yetgin’e ödül getiren çalışmaya linkten ulaşabilirsiniz.
MHA

[ad_2]

MHA

İlgili Yazılar