Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Suudi Arabistan ve Arap-Avrupa Ülkeleri Ortak Açıklama Yayınladı

Suudi Arabistan ve Arap-Avrupa Ülkeleri Ortak Açıklama Yayınladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
27 0

Riyad’da Filistin-İsrail Çatışması İçin Ortak Çağrı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Arap İslam Ortak Olağanüstü Zirvesi tarafından görevlendirilen bakanlar komitesinin yanı sıra Arap ve Avrupa ülkelerinden dışişleri bakanları ile temsilcilerinin katılımıyla Riyad’da düzenlenen toplantının ardından ortak açıklama yayınladı.

Açıklamada Neler Var?

Açıklamada, Gazze’de ivedilikle ateşkes sağlanması, esirlerin serbest bırakılması, savaşın ve Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yasa dışı ve tek taraflı eylem ve ihlallerin sona erdirilmesi çağrısı yapıldı.

Siyesi Çözüm ve Filistin Devleti

Toplantıda Filistin-İsrail çatışması için siyasi bir çözüm içeren sürecin takip edilmesinin önemi vurgulandı ve Filistin devletinin kurulması çabalarına destek verilmesi gerektiği belirtildi.

Uluslararası Toplumun Rolü

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Arap Barış Girişimi kararları da dahil olmak üzere uluslararası hukuka uygun şekilde iki devletli çözüme yönelik kapsamlı bir yaklaşım benimsenmesinin önemine vurgu yapıldı.

Katılımcılar

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ve Norveçli meslektaşı Espen Barth Eide başkanlığında düzenlenen toplantıya Bahreyn, Portekiz, Fransa, Cezayir, Ürdün, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, İrlanda, İtalya, Belçika ve Türkiye, Slovenya, Filistin, Katar, Mısır ve İngiltere’den dışişleri bakanları ve temsilciler katıldı. Ayrıca toplantıya Avrupa Birliği ve Arap Birliği’nden temsilciler de yer aldı.

İlgili Yazılar