Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Süleyman Karagülle vefat etti

Süleyman Karagülle vefat etti

haber haber - - 3 dk okuma süresi
10 0

Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi’nin kuruluşunda yer alan, Süleyman Karagülle vefat etti.

Süleyman Karagülle vefat etti

Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi’nin kuruluşunda yer alan, fikir adamı, düşünür ve yazar Süleyman Karagülle, bu sabah hayatını kaybetti. Karagülle’nin vefatının ardından, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bir mesaj yayınladı.

“MEKANI CENNET OLSUN”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Süleyman Karagülle’nin vefatıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Güzel insanlar bir bir göçüyor dâr’ı bekaya… Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi’nin kurucularından ilim insanı, mütefekkir ve yazar Süleyman Karagülle Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

Süleyman Karagülle vefat etti #1

SÜLEYMAN KARAGÜLLE KİMDİR?

Süleyman Karagülle 1928 yılında Artvin’in Borçka ilçesinde dünyaya geldi. İslâm alimi, düşünür ve yazar olan Karagülle, babasından sarf, nahiv, belagat ve mantık gibi alet ilimleri ile tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve fıkıh usulü tahsili gördü.

1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 14 yıl kamu görevinde bulundu. 1967’de İzmir’de Akevler Kooperatifi’ni kurdu.

Süleyman Karagülle vefat etti #2

MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİ’NİN ÖNCÜ İSMİ

Necmettin Erbakan ile beraber Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Milli Görüş Hareketi’nin öncülerindendir.

Kapitalizm’e ve Sosyalizm’e alternatif olarak geliştirilen Adil Düzen’in teorisyenidir. 1998 yılında İstanbul’da Akevler Kooperatifi’ni kurdu.

Tefsir, İktisat, Fıkıh ve İslam Siyaset Teorisi’ne dair seminerler verdi ve kitaplar yazdı. Akevler Dergisi, Vesika Dergisi, Gurbet Dergisi, Kriter Dergisi, Tekyol Dergisi, İslam Medeniyeti Dergisi, Bilgi ve Hikmet Dergisi’nde makaleleri; Milli Gazete ve Yeni Akit’te günlük yazıları yayınlandı. Arapça ve Fransızca bilmekte olan Süleyman Karagülle ilmî çalışmalarına İstanbul’daki Akevler’de devam ediyordu.

Süleyman Karagülle vefat etti #3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir