Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Savaşta en eğır hasar alan kent Mairupol oldu

Savaşta en eğır hasar alan kent Mairupol oldu

haber haber - - 4 dk okuma süresi
15 0

Coğrafi olarak, Mariupol şehri haritada sadece küçük bir alanı kaplıyor, ancak Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ın hemen üstünde yer alıyor. Rus güçleri Doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki yoldaşları ve Ukraynalı-ayrılıkçı müttefikleriyle bağlantı kurmaya çalışmak için Kırım’dan kuzeydoğuya yani Mariupol’e doğru ilerlemek zorundalar.

Birleşik Krallık Müşterek Kuvvetler Komutanlığı’nın eski komutanı General Richard Barrons, Mariupol’ü ele geçirmenin Rusya’nın savaş çabaları için hayati önem taşıdığını söyledi:

“Ruslar bu savaşı başarıyla sonuçlandırdıklarını hissettiklerinde, Rusya’dan Kırım’a bir kara köprüsünü tamamlamış olacaklar ve bunu büyük bir stratejik başarı olarak görecekler.”

Bununla birlikte, Mariupol ele geçirilirse, Rusya Ukrayna’nın Karadeniz kıyı şeridinin yüzde 80’inden fazlasının tam kontrolüne sahip olacak. Böylece Ukrayna’nın deniz ticaretini keserek, onu dünyadan daha da izole edebilecek. Öte yandan, Rus kuvatteleri Mariupol’u toplar, roketler ve füzelerle arka arkaya vurdu. Şehrin yüzde 90’ından fazlasına zarar verdi veya yok etti. Ayrıca elektriğe, ısıtmaya, temiz suya, gıdaya ve tıbbi malzemelere erişimi kestiler..

Mariupol’ün düşmesi durumunda Rus birliklerinin yeniden konuşlandırabileceği yerler ise şu şekilde;

Kuzeydoğuda: Donbas bölgesinde Kremlin yanlısı ayrılıkçılarla savaşan Ukrayna’nın düzenli silahlı kuvvetlerini kuşatma ve yok etme savaşına katılmak için Rus güçleri burada konuşlanabilir.

Batıda: Rus güçleri Mariupol’ün ardından, Ukrayna’nın Karadeniz’e kalan son ana çıkışı olacak olan Odesa’ya doğru ilerlemek isteyecektir.

Mariupol, Karadeniz’in bir parçası olan Azak Denizi’nde uzun zamandır stratejik olarak önemli bir liman oldu. Derin rıhtımları ile Azak Denizi bölgesinin en büyük limanı olan Mariupol ayrıca önemli bir demir-çelik tesisine ev sahipliği yapıyor. Normal zamanlarda Mariupol, Ukrayna’nın Orta Doğu ve ötesindeki müşterilere giden çelik, kömür ve mısır için önemli bir ihracat merkezini oluşturuyor.

Mariupol, adını Mariupol’ü Karadeniz’in geri kalanına bağlayan Azak Denizi’nden alan Azov Taburu adlı Ukraynalı bir milis birimine ev sahipliği yapıyor.

Azov Taburu, neo-Naziler de dahil olmak üzere aşırı sağcıları barındırıyor. Ukrayna’nın savaşan kuvvetlerinin yalnızca en küçük bir bölümünü oluştursalar da, bu Moskova için yararlı bir propaganda aracı oldu ve Rusya’nın nüfusuna Ukrayna’da savaşmak için gönderdiği gençlerin komşularını Nazilerden kurtarmak için orada olduklarını söylemesi için bir bahane verdi.

Mariupol’un Rusya tarafından ele geçirilmesİ savaşta her iki taraf için de psikolojik olarak önemli olacaktır. Mariupol’daki bir Rus zaferi, Kremlin’in nüfusuna devlet kontrolündeki medya aracılığıyla Rusya’nın amaçlarına ulaştığını ve ilerleme kaydettiğini göstermesini sağlayacaktır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir