Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mersin
  4. »
  5. SAS’ın sektörel çözümleri üretken yapay zeka ile artık çok daha güçlü

SAS’ın sektörel çözümleri üretken yapay zeka ile artık çok daha güçlü

haber haber - - 8 dk okuma süresi
31 0

[ad_1]

 Yapay zeka ve analitik teknolojileri lideri SAS, stratejik Microsoft ortaklığının kapsamını genişletti. Sektörel çözümlerine 1 milyar dolar yatırım yapan SAS, üretken yapay zekanın sınırlarını zorlayan geliştirmelere imza atıyor. 

Tüm dünya üretken yapay zekanın vadettiği sonsuz olasılıklar konusunda heyecanlı. Teknoloji tarihi kitabının bir sonraki bölümü adeta herkesin gözü önünde hikayesini kendi kendine yazıyor. McKinsey & Company, üretken yapay zekanın bankacılık, yüksek teknoloji, yaşam bilimleri ve perakende gibi sektörlerde milyarlarca dolarlık gelir artışı sağlayacağını öngörüyor. Bu kritik sektörlerin tam merkezinde yer alan SAS, sektörel çözümlerine yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olarak, üretken yapay zeka (generative AI) teknolojisinin en son yetkinliklerini müşterilerine sunacak.

Sektörel Çözümler Müşterilerle Birlikte Geliştiriliyor

Pazar araştırmaları firması IDC’nin Analitik ve Bilgi Yönetimi Grup Başkan Yardımcısı Dan Vesset, “SAS, üretken yapay zeka, sentetik veri, dijital ikiz simülasyonu ve büyük dil modellerine (large language model – LLM) yaklaşımında haklı olarak çok bilinçli bir tavır sergiliyor. Sözü edilen teknolojiler, en yeni yapay zeka, analitik ve veri yönetimi girişimlerine yatırım yapan yöneticilerin hedefinde olan, yönetirken daha yüksek karar alma hızı sağlayan kritik yetenekler. SAS’ın etik yapay zekayı savunma konusunda sergilediği tutarlılık ve bu sayede kazandığı itibar, müşterilerine dönüştürücü teknolojiler konusunda güvenilir bir rehber olacağı anlamına geliyor. Bu da özellikle karşılaşabileceği riskler yüksek olan bankacılık ve sağlık hizmetleri gibi hassas verileri işleyen sektörlerdeki müşteriler için önemli” dedi. 

SAS, dijital ikiz simülasyonları oluştururken üretim ve lojistik, sentetik veri üretimi için ise bankacılık ve sağlık sektörlerindeki müşterileriyle birlikte çalışıyor. Müşterilerine güvenilir ve güvenli sonuçlar sunmaya odaklanarak büyük dil modellerinin (LLM) sektörel sorunlara uygulanmasını da kapsamlı bir şekilde araştırıyor. SAS’ın Genel Müdür Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi Bryan Harris, “Üretken yapay zekadan değer elde edebilmek için derinlemesine sektörel uzmanlık, son teknoloji yapay zeka becerileri ve uçtan uca yönetişim gerekir. Portföyümüzde tüm bunları benzersiz bir şekilde sunuyoruz. Sektör çözümlerine yaptığımız 1 milyar dolarlık yatırım, geçerli, açıklanabilir ve savunulabilir üretken yapay zeka yeteneklerinin entegrasyonunu da içeriyor. SAS yazılımları müşterilerimizin işleri için kritik önemde olduğu için ‘bazen’ haklı çıkma lüksümüz yok.” 

3 Önemli Teknolojiye Yatırım

SAS Explore etkinliğinde SAS yöneticileri, güvenilir üretken yapay zeka alanında şirketin gerçekleştirdiği yenilikleri katılımcılara anlattılar. Bu yenilikler şu 3 teknolojik başlıkta toplanıyor:  

  • Sentetik veri üretimi: SAS, gerçek dünya ortamlarının karmaşıklığını yansıtan, istatistiksel olarak uyumlu tablo verileri oluşturmak için üretken çekişmeli ağlar (generative adversarial networks – GAN) için patentli bir özellik çıkararak bu alanda öncülüğünü sergiledi. Bu yetenek, gizliliğin korunmasını, önyargıların azaltılmasını ve nadir olayların artırılmasını sağlıyor ve dijital ikizlerin temelini oluşturuyor. SAS’ın inovasyonu, sağlık hizmetleri, yaşam bilimleri, bankacılık, sigorta, perakende ve üretim gibi sektörlerde içgörü maliyetini azaltırken tahmin modellerini geliştiriyor.  
  • Dijital ikizler: İşletmelerin kesintileri planlamak ve esnekliği artırmak için tedarik zincirleri ve üretim katları gibi karmaşık sistemleri simüle ve optimize etmesi gerekir. Fiziksel bir sistemin dijital ikizini oluşturmak işletmeye “Ya olursa?” diye sorma ve geleceği daha hızlı görme imkanı sunar. Bu özellik daha stratejik kararlar alınmasını, değerin artmasını, risk ve kayıpların azalmasını sağlar. Örnek olarak SAS, operasyonları optimize etmek, sorunları daha iyi teşhis etmek ve öngörülebilir bakım önlemlerini iyileştirmek için Federal Kamu Hizmeti Finansmanı (Federal Public Service Finance) ve Wienerberger gibi kuruluşlarla çalışıyor. 
  • Büyük dil modelleri (LLM): Büyük dil modelleri, üretken yapay zekanın temel unsurlarından biri. İşletmelere gerçek değer sunabilmek için bu temel modellerin, veri gizliliğini korurken sektörel kullanımlarına göre ince ayarlarının yapılması gerekir. SAS’ın nöral ağlar, derin öğrenme, pekiştirmeli öğrenme ve doğal dil işleme alanlarındaki uzmanlığı, üretken yapay zekanın müşteriler için değer yaratmasını hızlandırıyor. Örneğin SAS müşterileri halihazırda SAS Customer Intelligence 360 entegrasyonu ile üretken yapay zeka modellerinin gücünü kullanabiliyor. Bu entegrasyon, pazarlamacıların planlama, içerik oluşturma ve yolculuk tasarımı faaliyetlerini kolaylaştırmasına yardımcı oluyor.

 SAS ve Stratejik İş Ortağı Microsoft, Üretken Yapay Zekaya Odaklanıyor

SAS ve Microsoft, yapay zekanın geliştirilmesinde güvenilir ve güvenli kalkanlar sağlamanın yanı sıra müşterilerinin verimliliğini artıran çözümler sunmaya da kararlılar. Microsoft’un Küresel İş Ortağı Geliştirme Direktörü Brad Carlstedt, “SAS’ın çok çeşitli alanlarda uzman olduğunu ve sektörel çözümlerde üstün olduğunu biliyor ve gelişmekte olan bu teknoloji alanında ortaklığımızın kapsamının genişlemesinden heyecan duyuyoruz. Azure OpenAI teknolojisinden yararlanarak, küresel işletmelerin verimliliğini ve geliştirme ekiplerinin güvenini artırmalarına yardımcı olabileceğiz” dedi. 

 LLM’lerin gücü devasa veri kümelerinden konuşma deneyimleri yaratma yeteneklerinden kaynaklanıyor. Ancak bu uygulamalar kurumsal sistemlerdeki nicel hesaplamaları entegre etmek için tasarlanmış değiller. İşte bu, SAS ve Microsoft’un çözmek için ortaklık yaptığı kritik bir konu. Teknoloji öncüsü iki firma, Microsoft Azure OpenAI’in becerileri ile SAS’ın kurumsal görevlerle mevcut analitiği orkestra gibi yönetebilme becerilerini kombine ederek işletmelerin operasyonel karar alma süreçlerinde kullanılmasını sağlayacak bir üretken yapay zekayı birlikte geliştiriyor. Entegrasyon 2023’ün son çeyreğinde özel bir önizlemeyle sunulacak. 
MHA

[ad_2]

MHA

İlgili Yazılar