Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

haber haber - - 8 dk okuma süresi
31 0

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi, en ileri teknoloji olan yöntemler kullanılarak ense üstünden ve iki kulak arasındaki donör bölgeden sağlıklı saç köklerinin alındığı, kafa bölgesindeki seyrek ve kel bölgelerin doldurulması için ekiminin yapıldığı tıbbi bir işlemdir.

Saç ekimi tedavisini tercih etmeniz için çok önemli nedenler vardır. Görsel açıdan hayati olan saç çizgisi normal sınırlara gelmelidir. Ayrıca Kişinin yaşı, yüz yapısı, cinsiyeti ve kel bölgenin büyüklüğü özgüven açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm bu sebepler saç ekimiile kolayca düzelen ve kişiyi adeta gençlik yıllarına döndüren ayrıntılardır.

Saç Kökü Nedir?

Saç kökü, kafa derimizin yağlı tabakasına gömülü olan ve saç üreten hücrelerle çevrili saç telinin en alt kısmıdır. Saç ekimiişleminde toplanan gref yapılarında yaklaşık 3 nadiren de 4 kök bulunur.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Her saç teli, sağlıklı büyüme ve güçlü hacim için %80 protein içerir. Nem ve elastikiyet için %10 su, %6 yağ ve %3 renk pigmentleri içerir. Ancak saç yapısal açıdan alt başlıkta değerlendirilebilir. Saçın içinde medulla adı verilen dar bir tüp vardır, ancak vücuttaki diğer tüm kıl tiplerinde yoktur.

Orta tabakadaki kabuk, saçın rengini ve gücünü belirlerken, en dıştaki kütikül koruyucu bir tabaka görevi görür. Kütikül, keratinize skuamöz epitel hücrelerinden oluşur. Saç, keratin adı verilen güçlü bir yapısal proteinden oluşur. Deri ve tırnakların dış tabakası da benzer bir yapıya sahiptir.

Saç tipleri iki ana başlık altında toplanabilir. Bunlardan ilki saç dokusu ile ilgili olan, ince ve kalın saç tipidir. Diğer bir sınıflama ise saçın durumu ile alakalı olan; Yağlı, kuru, karma ve normal saç tipidir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

İhtiyaç duyan yani kellik sorunundan muzdarip herkese saç ekimi tedavisi uygulanabilir. Ancak başarılı ve sağlıklı bir saç ekimi, başın yanlarında ve arkasında yeterince saç olmasına bağlıdır. Bu bölgelerde yeterli kıl yoksa sakal ve göğüs bölgesinden kıl kökleri alınabilir. Bu yerlerden alınan saç kökleri sayesinde yeterli sayıda greft ile başarılı bir operasyon gerçekleştirilebilir.

Günümüzde medikal teknolojinin gelişmesi ve profesyonel sağlık kadrosuna sahip bir firmada yapılan saç ekimleri ile yüksek düzeyde uyum sağlanmaktadır.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

 • FUT tekniği
 • FUE TEKNİĞİ (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)
 • Safir Tekniği
 • DHI Pro Tekniği (Choi Kalemi)

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

İlk aşamada donör bölgeden kök alınırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Yetişkin ve sağlıklı bir insanda cm2 alan başına ortalama 70-80 greft vardır. Verici bölgeye zarar vermeden tek seansta cm2’lik bir alandan eşit olarak dağıtılmış ortalama 15-20 greft alınır. Bu durum saç ekimi yaptırmış kişiler için bir avantaj oluşturur. İşlem tamamlandıktan sonra donör bölgeyi istediğiniz kadar kısa tıraş edebilirsiniz, seyrelme belli olmaz.

Sonraki aşamada, bir başka önemli süreç başlar – köklerin yerleştirileceği kanalların açılması. Greftlerin toplanması gibi ekim yöntemler arasında da çarpıcı farklar olabilir. Bir yetişkinde saçın çıkış açısı olan 10-15 derecelik bir açıyla kanallar açılır ve bunun için en uygun saç ekimitekniği kullanılır. Aslında bu aşamada önemli olan ameliyatı yapan kişinin tecrübesi ve becerisidir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

 • Yaygın saç dökülmesi için en etkili çözümdür.
 • Doğal saçların varlığı kişilerin özgüvenini arttırır.
 • Saçlar doğal gelişim evresinde uzamaya devam eder ve artık dökülmez.
 • Saç dökülmesinin diğer tedavilerine kıyasla daha fazla başarı sağlar.
 • 18 yaşını doldurmuş herkes saç ekimiyaptırabilir.
 • Kalıcı ve doğal saçlar yaklaşık 1 yıl içinde gelişir.

Hangi Aylar Saç Ekimi İçin Uygundur?

Saç ekimi yılın herhangi bir zamanında yapılabilecek bir işlemdir.

Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Saç ekimi yaptıracak kişinin 18 yaşının altında olması durumunda aile üyelerinden izin alınması gerekmektedir. 18 yaş üstü kişilerde saç dökülmesinin evresi, olası endikasyonları ve kontrendikasyonları dikkatle değerlendirilmelidir.

18 ile 40 yaş arasındaki herkes, özellikle saç dökülmesi durduktan sonra herhangi bir zamanda ekim yaptırabilir. Detaylı bilgi almak ve saç ekimi fiyatları konusunda fikir edinmek için klinik merkezlere başvurabilirsiniz.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi ortalama 6-8 saat sürer. Operasyon sonunda donör bölgeye bandaj uygulanır. Hastaya izlenecek talimatlar verilir ve kullanılacak ilaçlar reçete edilir. Operasyondan sonraki 2. gün uygulanan bandaj çıkarılır ve ilk yıkama saç ekim kliniği personeli tarafından yapılır.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

İlk ayın sonunda ekilen saçların önemli bir kısmı dökülür. Ekilen saçlar 2-3 ay sonra uzamaya başlar, ekilen bölgedeki ve önceki saç bölgesindeki büyüme oranı aynıdır. 12 ay sonra saçlar doğal görünür ve bu durum ömür boyu kalır.

Saç Ekimi Öncesi Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapılması Gerekir?

Ameliyattan 1 ay önce saç derisine ve saça ilaç ve losyon uygulamayı bırakın. Ameliyattan önce saçınızı yıkayın ve jel, sprey gibi şekillendirici veya güçlendirici ürünler kullanmayın. Saç ekimi fiyatları konusunda detaylı bilgi almak için klinik uzmanlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Saç ekiminden sonraki 2. gün banyo yapabilirsiniz. Aslında ekimden sonra saçları temizlemek için özel bir şampuan yoktur. Saç ekiminden önce kullanılan şampuan kullanılabilir veya özel bir şey kullanmak isterseniz saç kalitesini artıran biotin içeren şampuanlar kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak, DHT’yi önlediği veya bloke ettiği bilinen şampuanlar ve palmetto içeren şampuanlar kullanılabilir. Önemli olansa, saç diplerine fazla sert bastırarak yıkamamaya özen gösterin.

Saç Ekimi Fiyatları

Yaptırmayı düşünen kişiler, kliniklere gittiklerinde farklı saç ekimi fiyatlarıile karşılaşmaktadırlar. Fiyatları belirleyen birçok faktör olmakla birlikte kişiden kişiye değişebilen ek maliyetler de vardır. Saç ekimi fiyatları konusunda detaylı bilgi için klinik merkeze başvurabilirsiniz.

https://www.smilehairclinic.com/sac-ekimi/ bilgi için hemen tıklayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir