Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mersin
  4. »
  5. SABİM ÜYESİ HEKİMLER İŞİ BIRAKTI

SABİM ÜYESİ HEKİMLER İŞİ BIRAKTI

haber haber - - 6 dk okuma süresi
23 0

[ad_1]

19 Sendika 2 Aile Hekimliği Federasyonu olmak üzere toplam 21 STK’nın birleşimiyle kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele Platformu, nitelikli sağlık hizmeti için 1-2 Ağustos 2023’te iş bıraktıklarını açıkladı. Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Hukuk Sekreteri Uz.Dr Çaglar Özen,  Mersin Toros Devlet Hastanesinin önünde yaptığı açıklamada Bakanlığın eylemden vazgeçirmek için gönderdikleri mektubun samimi olmadığını ve vaatleri gerçekçi bulmadıklarını söyledi.

Aile hekimleri 1 Ağustos 2023 itibariyle nitelikli sağlık hizmeti için Bakanlığına seslerini duyurabilmek amacıyla iki günlük iş bırakma eylemine başladı. 19 Sendika 2 Aile Hekimliği Federasyonu olmak üzere toplam 21 STK’nın birleşimiyle kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele Platformu (SABİM) sağlık çalışanlarının haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini açıkladı. SABİM üyesi olan aile hekimleri ve çalışanları adına Mersin Toros Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapan Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Hukuk Sekreteri Uz. Dr. Çağlar Özen, eylem öncesinde bakanlığın kendilerine eylemden vazgeçirmek için bir mektup gönderdiğini ancak samimi bulmadıkları mektubun gerçekçi olmayan vaatlerle dolu olduğunu açıkladı.
“Yama işi yeni bir yönetmeliğimiz oldu”

Eylemden 2 gün önce, ‘manidar’ bir şekilde aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını anlatan Uz. Dr. Çağlar Özen “Eskiden ceza yönetmeliği dediğimiz ve Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak hukuk yoluyla yok hükmüne getirip hiç ettiğimiz yönetmelik yerine moda akımına uyar gibi yama işi, yeni bir yönetmeliğimiz oldu. Bu son moda yönetmelik bizi çok güldürdü. Zira bambaşka bir kanun olan aile hekimliği kanununu yine bambaşka bir kanun olan 657 DMK’nun disiplin hükümleriyle yamamaya çalışmışlar. Akıllara zarar!” diye konuştu.

Bu haliyle bu yamanın dikiş tutmayacağı uyarısında bulunan Uz. Dr. Çağlar Özen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kumaş elbiseye kâğıt yama yapılmaz. Elma ve armut gibi. Alt alta konup toplanmaz. Bu yamayı söker atarız. Daha doğrusu hukuk bu yamaya izin vermez. Yıllardır anlatıyoruz anlamıyorsunuz. Kötüyü daha kötüyle değiştirerek karşılık veriyorsunuz. Sanıyoruz yetkililerde hem niyet kötü, hem de iş bilmiyorlar, liyakat kötü. Öyle olmasa dün çoğumuza iş bırakırsanız cezalandırılırsınız diyen mesajlar ve resmî yazılar gönderip sendikal faaliyeti engellemeye çalışmaz bizleri tehditle baskı altına alıp korkutup yıldırmaya çalışmazdınız. Peki dün akşam saatlerinde bizlere gönderdiğiniz mektuba ne demeli?

Hekimlerden Bakan’ın mektubuna eleştirel cevap!

Okuyan önce sanır ki ortamımız dikensiz gül bahçesi. Şiddeti çözdük demişsiniz. Daha birkaç gün önce hastanelerde silahlı baskınlar, hekimlere silahlı saldırılar olmadı mı? İtibar demişsiniz. Daha birkaç ay önce bir vatandaş medyada biz artık doktor dövebiliyoruz diye övünmedi mi? İtibarımızı getirdiğiniz nokta bu. Eserinizi görün. Gelirimizi çok arttırmışsınız. Biz niye fark etmedik? Aldığımız para miktarını değil o parayla geçen yıllara göre kıyaslamalı alım gücümüzü konuşalım isterseniz. Emekliliğe yansıyan tek ödeme demişiz, destekten teşvikten 1000 parçaya bölünmüş, olmadık şartlara bağlayarak vermemek için fırsat kolladığınız bir paradan söz ediyorsunuz…”

“Samimi olsanız kanun maddesini değiştirirdiniz!”

Birlik ve  Dayanışma Sendikası Genel Hukuk Sekreteri Uz. Dr. Çağlar Özen, Bakanlığın gönderdiği mektuptaki tek somut gerçeğin sağlık çalışanlarının teşvik ödemelerinin tavana takıldığı için gülünç bir noktada olduğunun kabul edilmesi olduğunu belirterek “Madem öyle eylemi kırmaya yönelik mektup yazacağınıza neden değiştiremediniz Aile Sağlığı çalışanları ile ilgili kanun maddesini? Neden çıkarmadınız oradaki 1.5 sayısını? Örneğin en azından 3 ‘e? Sayısız torba yasalardan birine bakardı. Samimi olduğunuzu düşünmüyoruz. Yanlış algı yaratma çabanız boşuna” diye konuştu.

“Henüz sokakta değiliz”

Mektupta Bakanlığın sağlık çalışanlarının eylemine sokak yoluyla deyip hoş karşılamayacağını belirttiğini anlatan Dr, Özen “Biz demokratik ülkelerde insanların derdini dile getirdiği ve yasal sayılan sokaklarda değiliz henüz sayın bakan. Demokratik hak mücadelemiz için alanlarda basın açıklaması yapıyoruz” uyarısında bulundu.

Aile hekimleri olarak sağlık sektörünün yamalı bohçalarla yönetilemeyeceğine inandığını belirten Dr Özen, “Bizi boş vaatlerle dolu mektuplarla kandıramaz, onurlu hak mücadelemizi aşağılayamaz, kelimelerin arasına sıkıştırdığınız tehditlerle korkutamazsınız. İnsanlık ve meslek onurumuz için, insanca yaşamak ve insanca çalışmak için mücadelemiz devam edecek” dedi.

[ad_2]

MHA

İlgili Yazılar