Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rusya-Ukrayna savaşında 41. gün

Rusya-Ukrayna savaşında 41. gün

haber haber - - 8 dk okuma süresi
12 0

Ukrayna – Rusya arasında savaş 41. gününe girdi.

Son olarak, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yüksek hassasiyetli silahlarla yabancı paralı savaşçıların barınması için de kullanılan Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Eğitim Merkezi ve bazı yakıt depolarını vurduklarını bildirdi.

Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşa ilişkin Rus askeri birliklerinin eylemleriyle ilgili görüntülü açıklama yaptı.

Kiev’in kuzeybatısında bulunan Moşçun yerleşim biriminde dün akşam Ukrayna ordusunun psikolojik harekat merkezi askerlerinin, Rus askerlerinin şiddet eylemleriyle sivilleri öldürdüğüne dair sahte çekimler yaptığını ve Batı medyasına dağıttığını savunan Konaşenkov, Ukrayna özel harekat birimleri tarafından benzer faaliyetlerin Sumi, Konotop ve diğer şehirlerde organize edildiğini belirtti.

Yüksek hassasiyetli silahlarla dün akşam Ukrayna’daki hedeflerin vurulduğunu bildiren Konaşenkov, “Denizden uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla Oçakov şehri yakınlarında aynı zamanda yabancı paralı savaşçıları barındırmak için kullanılan Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Eğitim Merkezi yok edildi” dedi.

Havadan yüksek hassasiyetli roketler ile Kremenets, Çerkası, Zaporijya ve Novomoskovsk yakınlarında Ukrayna birliklerine ait 4 yakıt deposunun da imha edildiğini kaydeden Konaşenkov, bir gecede Rus ordusunun Ukrayna’da 134 askeri nesneyi yok ettiğini aktardı.

Kiev Belediye Başkanı Klitscho, Mariupol’da beş binden fazla sivilin öldüğünü açıkladı.

Rus güçlerinin çekilme sürecinde olduğu Çernihiv’deyse Ukrayna ordusu, bazı kasabaları geri aldı. Çernihiv Belediye başkanı, Rus bombardımanının şehrin yüzde 70’ini yok ettiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmek için bu hafta içinde Kiev’e gidecek.

AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, Twitter hesabından yaptığı duyuruda, von der Leyen’e AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in de eşlik edeceğini bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yerel gazetecilere Rusya’nın saldırılarını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le olası görüşmesini ve ülkesinin durumunu değerlendirdi.

Buça’da yaşanan katliama rağmen Rusya ile müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini belirten Zelenski, “Buça’da yapılanlar soykırımdır ve bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. Tüm bunlara rağmen durumdan bir çıkış yolu bulmak ve toprakları kaybetmemek için Putin’le görüşme olanağı bulunmalıdır. Fakat belki de bu görüşme yapılmayabilir” diye konuştu.

Zelenskiy, yabancı ülkelerin Ukrayna’ya garantörlüğü konusunda ise “Her ülke farklı şekillerde garantör olmak istiyor. Şimdiye kadar yüzde yüz garantör olacak bir ülke çıkmadı. Bize, talimatla Ukrayna için savaşacak 40 ülke değil, her şeye hazır olan ciddi oyuncular lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın önerdiği garantilere inanmadıklarını, bunu da kendilerine ilettiklerini bildiren Zelenskiy, “Biz en güçlü anlaşmayı imzalasak bile iki yıl içinde Rusya’nın geri dönebileceğini anlıyoruz. Buna göre hareket etmeli ve kendini savunmaya muktedir bir devlet inşa etmeliyiz” dedi.

Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği konusuna da değinen Zelenski, “Yarın bize NATO’ya girmemiz teklif edilirse katılırız. Ama bu ne yazık ki olmadı ve olmayacak. Bu nedenle biz insanlarımızın hayatlarını koruyabilecek güvenlik garantileri inşa edeceğiz” dedi.

Zelenskiy, Kırım meselesinin diplomatik yolla çözümü için Rusya’ya 10-15 yıllık süre önerdiklerini aktararak şunları söyledi:

“Bu süre meseleyi dondurmak için değil, meselenin diplomatik yolla çözümü süresidir. Bugün için bu iyi bir karardır. Tüm sorunların paket halinde çözümü ya da bir savaşı bitirmek zor ve pek olası değil. Tank ve füzelerin olduğu yerde kimse sizi duymaz. O yüzden Kırım meselesinin 10-15 yılda diplomatik yolla çözülme önerimiz güçlü bir pozisyondur. Bu bir taviz değildir. Bu bir talep pozisyonudur. Bizim başlıca talebimiz ise budur. Topraklarımızı terk edin.”

​​​​​​​Belarus’un savaştaki tutumunu da değerlendiren Zelenskiy, “(Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr) Lukaşenko’yu ele alalım. Füzeler onun ülkesinden geldi ve o bunu anlıyor. Fakat onun savaşa topyekun girmemek için bazı adımlar attığını da gördük. Tabii bu, savaşa girmeyeceği anlamına da gelmiyor. Onun kendi halkını düşünmesi gerekiyor. Belarus halkı ise Ukrayna ile savaşa karş.” dedi.

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada, savcılık ile polisin, Buça’daki bir çocuk sağlık tesisinin bodrum katında elleri bağlı 5 kişinin cesedini bulduğu bildirildi.

“Rus Silahlı Kuvvetleri askerleri, silahsız sivillere işkence yaptı ve ardından onları öldürdü” ifadesine yer verilen açıklamada, polis ve savcıların olay yerinde her bir savaş suçunu kayıt altına almaya devam ettiği aktarıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) hitap edecek.

BMGK nisan ayı dönem başkanı İngiltere, daimi temsilciliğinin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Zelenski’nin bugün BM Güvenlik Konseyine hitap edeceğini duyurdu.

Sivil ölümlerinin gerçekleştiği Ukrayna’nın Buça kentini ziyaret eden Zelenski’nin BMGK’nin Ukrayna oturumunda video konferans ile konuşacağı belirtilen paylaşımda “İngiltere, Konsey başkanlığı sırasında Rusya’nın savaş suçları hakkında gerçeğin duyulmasını sağlayacak. Putin’in savaşını ve gerçeği açığa çıkaracağız” ifadesine yer verildi.

Öte yandan Ukrayna lideri, güvenlik garantileri konusunda Rusya ile müzakere için daimi bir heyet oluşturdu.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenski imzaladığı kararname ile devletin güvenliğini garanti altına almak için bir anlaşma taslağının hazırlanması ve onaylanması konusunda Rusya ile müzakerelere katılmak üzere bir heyet oluşturdu.

Ukrayna’nın Buça kentinde çekilen görüntüleri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Ukrayna’da yalan haberlerin yapılması ve bunun üzerine propaganda kampanyasının başlatılmasıyla ilgili birçok örnek var.” dedi.

Benzer olayın Ukrayna’nın Mariupol’deki doğum hastanesinde geçen ay yaşandığını savunan Lavrov, “Geçen ay Mariupol’deki doğum hastanesiyle ilgili durumu trajedi olarak gösterme yönündeki girişimleri ortaya çıkardığımız gibi bu tür yalan haberleri ortaya çıkaracağız.” diye konuştu.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir