Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rusya-Ukrayna savaşında 34. gün

Rusya-Ukrayna savaşında 34. gün

haber haber - - 3 dk okuma süresi
24 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 1 aydan uzun süredir devam ediyor. Ancak Rus güçlerinin bazı bölgelerde güç kaybettiği haberleri geliyor.

Kiev yakınlarındaki İrpin’in Belediye başkanı kentin kontrolünün tamamen Ukrayna güçlerine geçtiğini duyurdu. Kente yönelik saldırıların süreceğini ancak İrpin’i savunmaya devam edeceklerini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların sertleştirilmesi ve amacına uygun işlemesi gerektiğini belirtti.

Rusya’ya yönelik pasif yaptırımları kabul etmeyeceklerini vurgulayan Zelenski, şunları söyledi:

“Önleyici yaptırım paketi uygulanmadı ve tam ölçekli savaş başladı. Şimdi kimyasal silah kullanacağı takdirde Rusya’ya yaptırımların sıkılaştırılacağı, örneğin Rus petrolünün Avrupa’ya arzına ambargo uygulanacağı konusunda bazı çevrelerden imalar yapılıyor. Söylenecek kelime bulamıyorum. Durum ne hale geldi. Biz canlı insanlar Rusya’nın kimyasal silah kullanmasını beklemeliyiz, öyle mi?

Rus ordusunun daha önce yaptıkları, beyaz fosfor bombası kullanmaları, kimyasal üretim tesislerini ve nükleer santralleri vurmaları petrol ambargosunu hak etmiyor mu? Yaptırım paketlerinin yeterince etkili ve ciddi olması bizim için önemli. Yaptırımlar zayıf kalırsa veya yetersiz olursa Rusya yönetimi şu anda yaptıklarının daha fazlasını yapabilecekleri konusunda tehlikeli bir yanılsamaya düşer ve bunu binlerce Ukraynalı canlarıyla öder.”

Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes müzakereleri İstanbul’a taşınıyor. İki ülke heyetleri görüşmelere bugün başlayacak. Müzakereler yarın da devam edecek. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan da heyetlerle bir araya gelecek.

İşgalin başından bu yana Rusların en fazla vurduğu Ukrayna kenti olan Mariupol’deki can kayıplarıyla ilgili açıklama geldi.

Mariupol Belediye Başkanı Sözcüsü, kuşatmanın başından bu yana 5 bin kişinin öldüğünü duyurdu.

Rus işgalinin ekonomik etkisi de her geçen gün artıyor. Ukrayna Ekonomi Bakanı Yulya Sivridenko, Rus saldırılarının Ukrayna’da yol açtığı maddi hasarın 564,9 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir