Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Polikarbon Nedir?

Polikarbon Nedir?

haber haber - - 5 dk okuma süresi
10 0

Polikarbon Nedir?

Polikarbon kullanım olarak gün ışığından en iyi şekilde yararlanılması gereken yerlerde en ideal çözümü sunana malzemedir. Buna istinaden plastiğin özellikleri sayesinde darbelere karşı son derece iyi dayanım gösterir.

Cam ve akrilik gibi kaplama malzemelerine göre polikarbonat çok hafiftir. Soğuk büküm özelliği ile mimaride tasarım kolaylığı sağlar. UV filtreleme ve yüzey suyu tutma gibi koruma sistemleri sayesinde dayanıklı ve mükemmel ışık geçirgenliğine sahiptir.

Polikarbonat hem laboratuvarlarda hem de ev aletlerinde her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir yapı malzemesi olarak polikarbon binalarda kırılmayan veya ışığı yansıtmayan pencereler gibi koruyucu parçaların yapımında çok önemli bir rol oynar.  Polikarbon ürünler ve diğer polikarbonat malzemeler arasında güneş gözlüğü ve lensler, CD’ler ve far lensleri bulunur.

Polikarbon Nerelerde Kullanılır?

Polikarbonat levhaların ve polikarbon fiyatları çok çeşitli kullanım alanları vardır. Işığın gerekli olduğu, sıcaklığın korunması gereken, ses yalıtımının gerekli olduğu, dayanıklı malzemelerin gerekli olduğu yerlerde tercih edilir.

Polykarkon paneller sayesinde seranın çatı ve yan panellerinde kullanılabilir. Sera için doğru ortamı yaratmak için polikarbonat levhalar ve polikarbon istenilen sonuçları verebilir. Bu malzemeler, ısı yoğunluğu, enerji verimliliği ve dayanıklılık açısından cam ve naylondan önemli ölçüde daha yüksektir.

Otobüs durakları, güvenlik kulübeleri, merdiven ve balkon korkulukları, bina giriş ve çıkışları, stadyumlar, iş güvenliği ekipmanları mağaraları, teraslar, çatı ve tavan aydınlatmaları, alışveriş merkezleri, kış bahçeleri için hem estetik görünüm hem de dayanıklılık sağlar. Polikarbonat levhalar, dayanıklılıkları ve sağlamlıkları nedeniyle kuyumcular, ofisler, müzeler, mahkemeler, hapishaneler ve bankalarda en popüler malzemedir.

İnşaat sektörünün yanı sıra medikal, otomotiv, dekorasyon ve aydınlatma sektörlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikleri nedeniyle endüstride ve gözlük alanında da yaygın olarak kullanılır.

Polikarbon Nasıl Kesilir?

Çok sayıda polikarbonat levhanın gerekli olduğu durumlarda üretim aşamasında istenilen ölçüler yapılabilir. Bu nedenle istenilen boyutlar, kesme ve boyutlandırma olmadan, fire vermeden düşük maliyetle elde edilebilir.

Standart boyutlu oluklu polikarbonat levhaları kesmenin en kolay ve en etkili yolu maket bıçağı kullanmaktır. Dekupaj ve benzeri elektrikli aletler de ebatlama için kullanılmaktadır ancak kesim sırasında açığa çıkan toz özellikle kanallı polikarbonat levhalara nüfuz ederek görüntü kirliliğine neden olur.

Solid polikarbonat levhalar cnc router yataklarında ebatlanır. Elektrikli aletlerle kesim yapılabilse de, kesme işleminden kaynaklanan çıkıntılı kenarlar ve köşeler düzgün olmayacak ve keskin kalacaktır. Kesim yüzeyleri profil tarafından kapatılmayacak ve açıkta kalacaksa cnc router tercih edilmeli, keskin köşeler pah yapılmalıdır.

Polikarbon Ölçüleri Nedir?

Oluklu polikarbonat levha için polikarbonat levhanın boyutu genellikle 210 cm ila 600 cm arasındadır. Oluklu polikarbonat levhanın kalınlığı istek ve ihtiyaca göre 6mm, 8mm, 10mm, 16mm olarak belirlenebilmektedir. Ayrıca şeffaf, beyaz, kırmızı, gri, yeşil, mavi ve bronz polikarbonat renkleri piyasada bulunan renk seçenekleri ile sunulabilmektedir. Oluklu polikarbonatın kullanım alanları oluklu içyapısı nedeniyle oldukça geniştir ve özellikle çatı kaplamada kullanılmaktadır. Çatı olarak kullanımının yanı sıra seralarda, fabrika ışıklıklarında, otogarlarda özellikle inşaat sektöründe, spor salonları gibi alanlarda kullanılabilir.

Polikarbon Fiyatları Ne Kadar?

Ebatlara ve firmanın verdiği hizmete göre polikarbon fiyatları değişir. Bununla birlikte polikarbonatın fiyatı sürekli güncellenir.

Polikarbon levhanın fiyatları montaj kolaylığı, soğuk bükülme kabiliyeti ve ışık geçirgenliği gibi nedenlerle inşaat sektörünün maliyetini doğrudan etkilenir. 

Polikarbon fiyatları çok değişkenlik göstermektedir. Bu durumu oluştururken polikarbonat levhanın üretim maliyetindeki değişkenliktir.

Üretim sürecinde tüketilen enerji, işçilik ve malzeme maliyeti polikarbonat levhaların üretim maliyetini doğrudan etkiler. Ayrıca polikarbonat levha talebinin düşük olduğu bir dönemde polikarbon levha fiyatı arttıkça fiyat düşer.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir