Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mersin
  4. »
  5. Morca Mağarasındaki ABD’li Araştırmacı’ya Medikal Destek

Morca Mağarasındaki ABD’li Araştırmacı’ya Medikal Destek

haber haber - - 4 dk okuma süresi
18 0

[ad_1]

Mithat ÜNAL/ANAMUR-Mersin’in Anamur İlçesi Sugözü Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Morca Mağarasında mahsur kalan Amerikalı bilim İnsanı  40 yaşındaki Marck Dicky dün  bin 100 metre derinlikte mide kanaması nedeni ile rahatsızlanarak yardım istemişti. Daha sonra durumunun düzeldiğini ve çalışmaya devam edebileceğini söyleyen bilimi insanın yanına,  bugün Macaristan’dan gelen 6 kişilik sağlık ekibinden 3’ü, ilaç takviyesi için yanına indi. Alınan bilgilere göre, 14 kişilik ekipteki ABD vatandaşı Mark Dicky (40), yaklaşık bin 100 metre derinlikte mide kanaması geçirerek mahsur kaldı. ABD vatandaşının kurtarılması için çalışma başlatıldı. İlçeye bağlı Sugözü Mahallesi’nde bulunan Morca Mağrası’na inen 14 kişilik ekipteki ABD vatandaşı Marck Dicky, bin metre derinlikte mide kanaması geçirdi. Arkadaşlarının rahatsızlanması üzerine ekiptekiler, durumu yetkililere bildirildi. Kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilirken, İtalya’dan 25 kişilik mağara telekomünikasyon ekibi, Macaristandan 6 kişilik sağlık ekibi talep edildiği öğrenildi. Yardım talepleri üzerine AFAD ekibi de dün akşam saatlerinde Morca Mağarasına sevk edildi. Olayda ekibe kılavuzluk eden Teniste Mahalle Muhtarı Murat Tere, ABD’li bilim insanının, durumunun iyi olduğunu ve çalışmaya devam edebileceğini belirterek çıkarılmasına gerek kalmadığını söylediğini iletti. Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ta, Mark Dicky’in sağlık durumunun iyi olduğunu ve yardıma gerek olmadığını ilettiğini söyledi. Olay yerinde çalışmalar devam ediyor. Bilim insanları yaklaşık 5 yıldır Morca Mağarasında araştırmalarını sürdürürken, birkaç gün önce de ABD’li bilim insanı Marck Dicky için ilaç takviyesinde bul7unulduğu öğrenildi. 
Morca Mağarası, Anamur’un Sugözü Mahallesine bağlı  2 bin 200 rakımda Türkiye’nin en derin mağaralarından birisi. 
Morca Mağarasına, 2 bin 150 metreden ve 2 bin 100 metreden girişi var. Araştırmacıların mağaranın ana girişi için benzetmeden dolayı, sifon adını vermişler.  Tepe giriş bölgelerinde 10 tane yan kol olduğu tespit Morca Mağarasının, diğer mağara sistemlerine bağlanma ihtimali oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.  Araştırmacılar, 2 bin 150 rakımdaki girişinden halatlarla mağaraya iniyor.  Yurt içi ve yurt dışından gelen bilim insanları mağaranın jeolojik yapısını ve hayvan türlerini keşfediyor.
Yerin bin 274 metre altında göllere rastlayan araştırmacılar ve bilim insanları, bölgede yeni bir bakteri türü de keşfetti. 
göllerden bir tanesinde rastlanan yeni bir bakteri türünün insan vücudundaki bağışıklık sistemini güçlendirdiğini tesbit eden bilim insanları, bu bakteriden insan vücudu için ilaç yapmayı hedefliyor. Morca Mağarası hala gizemini korurken, bilim insanları bu gizemi çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. 
MHA

[ad_2]

MHA

İlgili Yazılar