Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Öğretmen Ücretleri Hakkında Açıklama Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Öğretmen Ücretleri Hakkında Açıklama Yaptı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Milli Eğitim Bakanı Tekin, Öğretmenlerin Ücretleri ve Çalışma Koşulları Hakkında Bilgilendirme Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, milletvekillerinin özel okullarda çalışan öğretmenler ile ücretli öğretmenlerin yaşadıkları sorunlarla ilgili yazılı soru önergelerini yanıtladı. Bakan Tekin, eğitim kurumlarındaki yönetici ve öğretmenlerin aylık ve ek ders ücretlerine yönelik mevzuattaki düzenlemeleri hatırlattı.

Ek Ders Ücretlerinde Yapılan Değişiklikler

Bakan Tekin, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanların sadece fiilen okuttukları dersler için ek ders ücretinden yararlandırıldığını belirtti. Yapılan değişiklikler sonrasında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretlerinde %25 artış yapıldığını, bu artışın 1 Kasım 2023 itibarıyla yansıtıldığını açıkladı.

Özel Öğretim Kurumlarında Çalışan Eğitim Personeli

Bakan Tekin, özel öğretim kurumlarında görevli eğitim personelinin İş Kanunu hükümleri kapsamında kurumlarıyla yaptıkları iş sözleşmelerine göre istihdam edildiğini ve sözleşmelerindeki haklara sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, özel öğretim kurumlarında asgari ücretin altında eğitim personeli çalıştırılmadığını ve denetimlerin Bakanlık tarafından yapıldığını vurguladı.

Ücretli Öğretmen Görevlendirmesi

Bakan Tekin, ders saati karşılığı ücretli öğretmen görevlendirmesinin atama döneminde atama yapılamayan öğretmen kadroları yerine kısa ve belirli süreler için yapıldığını belirtti. Bu uygulamanın zorunlu hallerde ve geçici olarak başvurulan bir yöntem olduğunu ifade etti.

Bakan Tekin, ülke genelinde özel eğitim kurumlarında yapılan denetimler neticesinde son bir yılda 920 özel öğretim kurumuna 65 milyon lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

İlgili Yazılar