Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Mersin Pati Festivali sona erdi

Mersin Pati Festivali sona erdi

haber haber - - 15 dk okuma süresi
42 0

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Dostlarla Festival Keyfi’ sloganıyla bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’ne katılarak hayvanseverler ve can dostlarla bir araya geldi.
2019 yılından bu yana hayvan sahiplendirmeyi teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’nde Başkan Seçer ‘Satın Alma Sahiplen!’ vurgusu yaptı. Seçer, festivalde ayrıca; daha önce sahiplendiği can dostu Karamel ile birlikte bir gösteriye imza attı. Gösteri, hayvanseverler tarafından ilgi ile izlendi.

Festival kapsamında ilk olarak Başkan Seçer, can dostu Karamel ve hayvanseverlerle birlikte Mersin Pati Festivali kapsamında ‘Köpek Oyun Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Başkan Seçer ve hayvanseverler; Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde sahil boyunca Fenerbahçe Meydanı’na kadar bir kortej yürüyüşü yaptı. Hayvanseverler ellerindeki pankartlarla hayvan hakları konusuna dikkat çekti.

Seçer, hayvanseverlerden gelen yoğun talep üzerine Köpek Oyun Alanı’nı açtıklarını kaydetti. Seçer, “200 metrekarelik bir alanda ilkini yaptık. Rağbet görürse yenilerini de yapabiliriz” dedi.

Başkan Seçer, hayvan hakları konusunda hayata geçirdikleri projeler ve hizmetlerden de söz ederek, bu alandaki kadrolarını her geçen gün zenginleştirdiklerinin de vurgusunu yaptı. Hayvanseverlerle iş birliği vurgusu da yapan Seçer, “Birbirimizin önüne engel değil, sadece eleştiren değil, katkı sunan olmalıyız” dedi. Seçer ayrıca; katılımcılara Büyükşehir Belediyesi’nin sahiplendirme standından kedi-köpek sahiplenmeleri çağrısında bulundu. Hayvanseverler, can dostlarıyla birlikte Pati Festivali’nin keyfini çıkardı..

MERSİN/ (FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Dostlarla Festival Keyfi’ sloganıyla bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’ne katılarak hayvanseverler ve can dostlarla bir araya geldi. 2019 yılından bu yana hayvan sahiplendirmeyi teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’nde Başkan Seçer ‘Satın Alma Sahiplen!’ vurgusu yaptı. Seçer, festivalde ayrıca; daha önce sahiplendiği can dostu Karamel ile birlikte bir gösteriye imza attı. Gösteri, hayvanseverler tarafından ilgi ile izlendi.

Başkan Seçer, ‘Köpek Oyun Parkı’nı Karamel ve hayvanseverlerle birlikte açtı

Başkan Seçer festival kapsamında ilk olarak, can dostu Karamel ve hayvanseverlerle birlikte ‘Köpek Oyun Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Başkan Seçer, hayvanseverler, Karamel ve diğer patili dostlar ile birlikte Köpek Oyun Parkı’nı gezdi. Köpek Oyun Parkı; 200 metrekarelik bir alanda, Mersinli köpek sahiplerinin özellikle sahil bölgesinde köpeklerini gezdirdikleri sırada köpeklerin enerjilerini atabilmeleri için tasarlandı. İçerisinde rampa ve köpek oyun alanları yer alıyor.

Kortej yürüyüşünde hayvan haklarına dikkat çekildi

Açılışın ardından Başkan Seçer, Karamel ve hayvanseverler; Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde sahil boyunca Fenerbahçe Meydanı’na kadar bir kortej yürüyüşü yaptı. Hayvanseverler ellerinde; “Hayvanlara Karşı Acımasız Olan İyi Bir İnsan Olamaz”, “Onlar Bize Emanet”, “Hayvanlara Şiddete Hayır”, “Onlar Sahipsiz Değil”, “Sahiplen, Terk Etme” yazılı pankartlar taşıyarak, hayvan hakları konusuna dikkat çekti.

Seçer: “Mersin’i çok seviyoruz”

Gün boyu süren etkinliklerde; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkanı Nesrin Çıtırık, Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Adana Barosu Başkanı Semih Gökayaz, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları ile hayvan hakları dernekleri ve kulüplerin temsilcileri yer aldı.

Konuşmasına kentin güzelliklerini anlatarak başlayan Başkan Seçer, Mersin’in Türkiye’nin en güzel, en nadide ve en müstesna yeri olduğunu söyledi. Ülkedeki hiçbir kentin Mersin gibi hem Türkiye’nin hem de komşu ülkelerin yükünü çekmediğini aktaran Seçer, “Yine de tertemiz, pırıl pırıl bir kent olacak. Huzur, kardeşlik ve barış içerisinde insanlar yaşayacak. Bunun örneği yok. Mersin’i çok seviyoruz. Çok daha fazla seveceğiz. Herkese Mersinliyiz dedirteceğiz. Burada yaşıyorsak, havasını teneffüs ediyorsak, mutluysak ve geleceğe umutla bakıyorsak hepimiz Mersinliyiz. Mersinliliği kafamıza yazacağız” dedi.

“Köpek Oyun Parkı’nın 200 metrekarelik bir alanda ilkini yaptık”

Pati Festivali’nin 4.’sünü yaptıklarını ve asıl amacın sahiplenmeyi teşvik etmek olduğunu belirten Seçer, sevgi ve şefkatin çok güzel duygular olduğunu söyledi. Kendisinin 2 tane köpek sahiplendiğini ve herkesi de bir can sahiplenmeye davet ettiğini dile getiren Seçer, hayvanseverlerden gelen yoğun talep üzerine Köpek Oyun Alanı’nı açtıklarını kaydetti. Seçer, “200 metrekarelik bir alanda ilkini yaptık. Rağbet görürse yenilerini de yapabiliriz. İstemesi sizden, yapması Vahap Başkanı’nızdan. Biz boşuna gelmedik. Bana ‘Başkanlık seni yormuyor mu?’ diye soruyorlar. Ben de ‘Zaten Başkanlık isteme makamı değil, istenme makamı. Herkes bir şey isteyecek, sen yapacaksın’ diye cevap veriyorum. Öyle yan gel yat, Başkanlık yap; yok öyle şey” diye konuştu.

“Kadromuzu her geçen gün zenginleştiriyoruz”

Geçtiğimiz günlerde ‘Sokak Hayvanları Çalıştayı’ yaptıklarını aktaran Seçer, bu çalıştayın güzel ve canlar adına önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Göreve geldiği günden itibaren Büyükşehir Belediyesi’nin geçici barınma evlerinden toplam 7 bin 108 hayvanın sahiplenildiğine dikkat çeken Seçer, bu rakamı kat kat artırmak istediklerini kaydetti. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Geçici Bakımevleri hakkında da katılımcılara bilgi veren Seçer, “Göreve geldiğimizde Kaşlı ve Bozyazı Bakımevlerimiz vardı, Silifke’yi de buna ilave ettik. İhtiyaç halinde bu sayıları da artırmaya devam edeceğiz. 1 adet hayvan ambulansımız varken, şu anda 5 adet hayvan ambulansımız var. Ekipmanımız, ekiplerimiz, veterinerlerimiz ve teknikerlerimiz var. Kadromuzu her geçen gün zenginleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Seçer’den iş birliği vurgusu; “Birbirimizin önüne engel değil, katkı sunan olmalıyız”

Sokak hayvanlarının yaşam mücadelesinde tüm hayvanseverlerin Büyükşehir’e destek olması gerektiğinin altını çizen Seçer, “Bu işi hep beraber yapmalıyız. Birbirimize yardımcı olmalıyız. Birbirimizin önüne engel değil, sadece eleştiren değil, katkı sunan olmalıyız. Belediye Başkanınız olarak bu konuda makul olan her türlü projeyi yapmaya, her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki bizimle iletişim kursunlar, bunu canı gönülden samimiyetle yapsınlar ve bizlere destek olsunlar” dedi.

2019 yılından itibaren 7 bin 575 kedi ve 15 bin 430 tane köpeğin kısırlaştırılmasını sağladıklarını belirten Seçer, Mezitli’de faaliyet göstermek üzere ‘Kedi Kısırlaştırma Merkezi’ projesini hazırladıklarını ve kısa süre içerisinde hizmete açılacağını kaydetti. Kısırlaştırma oranının artması gerektiğine dikkat çeken Seçer, “Kısırlaştırma olayını daha yoğun, ciddi ve sistemli hale getirmek zorundayız. Bunu önleyemezsek bu konudaki sorunların önünü alamayız. Yerel yönetimlerle hayvanseverlerin iş birliği sonucunda bu konuda her türlü güçlüğün üstesinden geleceğimizi de gayet iyi biliyoruz” diye konuştu. Seçer, konuşmasının sonunda katılımcılara Büyükşehir Belediyesi’nin sahiplendirme standından kedi-köpek sahiplenmeleri çağrısında bulundu.

Çıtırık: “Hayvan sevgini anlatan, aşılayan çok önemli bir festival”

HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık, bu yıl 4.’sü gerçekleşen Pati Festivali’nin yalnızca eğlence ve hoşça zaman geçirme etkinliği olmadığını ve barınaktan hayvan sahiplenmenin, hayvanlara merhamet etmenin ve çocuklara hayvan sevgisini aşılamanın önemini anlatan bir etkinlik olduğunun altını çizdi. Organizasyonun düzenlenmesine öncülük eden Başkan Seçer’e teşekkür eden Çıtırık, “Ekip oluşturmak bir maharet, yürek ve vizyon işidir. Sevgili Başkanım; siz bunu başardınız. Ben istiyorum ki Türkiye’deki bütün belediyeler ve bütün belediye başkanları bu vizyona, bu bakış açısına sahip olarak bu tür toplantıları ve festivalleri yapsınlar. Başkanımız Vahap Seçer, iyi ki varsınız, iyi ki Mersin’e geldiniz. Mersin’de sizinle çok şey değişti” dedi.

Seçer’in, can dostu Karamel ile yaptığı gösteri ilgi ile izlendi

Konuşmaların ardından ‘Hayvan Sevgisi’ temalı resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Başkan Vahap Seçer, Mersin Milletvekili Gülcan Kış ve HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık tarafından verildi. Ödül töreninin ardından Başkan Seçer, Karamel ile birlikte etkinlik alanında gösterilerini sergiledi. Başkan Seçer’in, can dostu Karamel ile yaptığı gösteriye Mars K9 Köpek Okulu sahibi ve Büyükşehir Belediyesi Barınak personeline köpeklerle ilgili eğitimler veren Uzman Köpek Eğiticisi Rasim Tekin de eşlik etti. Gösteri Mersinli hayvanseverler tarafından ilgi ile izlenirken, büyük alkış aldı. Gösterinin ardından Seçer, alanda kurulan stantları gezip, hayvanseverlerle, can dostlarla ve çocuklarla bir araya geldi.

Hayvanseverler, can dostlarıyla birlikte Pati Festivali’nin keyfini çıkardı

Pati Festivali’ne katılan Kamil Demir, “Bu kadar hayvanseveri bir arada görmek gerçekten güzel. Hayvan seven; her şeyi, doğayı, tabiatı ve insanı sever. Geçen sene yapılan etkinlik de çok güzeldi, ona da katıldık. Hayvan dostlarımızla birlikte güzel zaman geçirdik. Büyükşehir Belediyesi’ne bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum” dedi. Patili dostuyla birlikte etkinliğe katılan Zeynep Bilge Yılmaz ise, “Çok güzel bir etkinlik olmuş. Hayvanların sahiplendirilmesi için de güzel bir etkinlik. Bu etkinlikle Büyükşehir Belediyesi’nin düşüncesi belli oluyor. Çok eğlenceli ve güzel bir davranış” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda yapılan Pati Festivallerine de katıldığını belirten Hasan Karayılmaz da, “Halk için, hayvanseverler için güzel bir olay. Bir hayvanı sahiplenmek ve hayvan sevgisi ayrı bir olay. O yüzden on numara bir etkinlik” dedi. Ayşegül Taş ise, “Biz 3. kez bu etkinliğe katılıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’ne her konuda minnettarız. Katılım muhteşem. Bu sene daha da katlandı. Gerçekten Başkanımız Vahap Seçer’e teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

3 senedir birlikte yaşadığı patili dostuyla birlikte etkinliğe gelen Pelin Savcı da, “Hayvanlarımız birbirlerini kokluyorlar, tanışıyorlar. İnsanların nasıl arkadaşları varsa, onların da arkadaşları olabilir. Barınaktaki hayvanların sahiplenilmesi de bence güzel. Güzel bir yuvaları olacak. Bu yüzden mutluyum” dedi.

Can dostlarla hayvanseverleri buluşturan Pati Festivali, bu yıl da rengârenk geçti

Hayvanseverlerin ihtiyaçlarına yönelik ve küçük işletmelerin stant açtığı 4. Mersin Pati Festivali’nde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Mars K9 Köpek Okulu ve Patidogya Köpek Eğitim Merkezi tarafından köpeklerle yapılan gösteriler büyük ilgi gördü. Festivalde gün boyunca ‘Sokak Hayvanlarını Sahiplendirme Etkinliği’ de yapılırken, Büyükşehir Belediyesi’nin barınağından festivale getirilen kedi ve köpekler yeni ailelerini buldu.

Festivalde, ayrıca gün boyu çocuklar için fide dikimi, dans ve eğitimler, boyama, çocuk arama kurtarma parkuru, resim sergisi gibi etkinlikler de yer aldı. Festivalde doyasıya eğlenen çocuklar, kendileri için yapılan etkinliklerle eğlencelerini 2’ye katladı. Festivalin akşam saatlerinde ise Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve ardından sahne alan Loca The Band grubu, katılımcıları eğlenceli şarkılarla coşturdu.

İlgili Yazılar