Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. LGS 2024 Sınav Detayları ve Takvimi

LGS 2024 Sınav Detayları ve Takvimi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
26 0

LGS Sınav Yerleri ve Giriş Belgeleri

Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) katılacak öğrenciler, sınav yerlerini ve giriş bilgilerini 24 Mayıs 2024’ten itibaren öğrenebilecekler. Giriş belgeleri elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. Sınava katılacak öğrencilerin yanlarında fotoğraflı onaylı giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi bulundurmaları gerekmektedir.

LGS Sınav Tarihi

LGS, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav, öğrencilerin bayram öncesinde sınava girmelerini sağlayarak, öğrenci ve velilerin bayram hazırlıklarını ve yaz tatili planlamalarını daha rahat yapmalarını amaçlamaktadır. Sınavda soru sayısı ve şekliyle ilgili herhangi bir değişiklik olmayacak. Sorular, sekizinci sınıf öğretim programlarına uygun olacak şekilde hazırlanacak.

Sınav İçeriği ve Süresi

LGS’de öğrenciler, Türkçe, TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soruya 75 dakika, matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soruya ise 80 dakika süre verilecek. Sınavda her alan için 8. sınıf öğretim programlarındaki kazanımlara dayalı sorular yer alacak. Yanlış cevapların doğru cevaplarından üçte biri çıkarılacak şekilde değerlendirme yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Tekin, sınav takvimi ve süreçle ilgili detayları paylaşmaya devam edeceklerini bildirdi.

İlgili Yazılar