Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. LED Ekran Nedir?

LED Ekran Nedir?

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

LED Ekran Nedir?

LED ekran, görüntü oluşturmak için ışık yayan diyotları piksel olarak kullanan bir tür görüntüleme cihazıdır.

Onlarca yıldır dijital tabelalarda, bilgisayar monitörlerinde ve televizyonlarda kullanılan bir tür düz panel ekran teknolojisidir. LCD veya plazma ekranlar üzerinden geliştirilmiş enerji verimliliği ile yüksek çözünürlük ve kontrast oranı sağlar.

LED ekran, birkaç LED katmanından oluşabilir ve her katman, istenen görüntüyü oluşturmak için ayrı ayrı kontrol edilebilir. LED ekran ayrıca tek bir katmandan veya bir sıra LED’den oluşabilir.

LED Ekran Nedir ve Neden Bu Kadar Popülerdir?

LED ekran bir süredir piyasada, ancak son zamanlarda popülerlik kazandı. Evler, restoranlar, kamusal alanlar gibi birçok yerde halen kullanılmaktadır. Bu ürünün arkasındaki teknoloji, son birkaç yılda önemli ölçüde gelişti.

LED ekranlar genellikle restoranlar veya barlar gibi halka açık alanlarda menüde sunulan yiyecekler hakkında bilgi göstermek veya müzik kutusunda neyin çaldığını göstermek için kullanılır. Sıcaklık, hava tahmini ve yaklaşan etkinlikler gibi bilgileri göstermek için evlerde ve ofislerde de bulunabilirler.

Bu ürünlerin arkasındaki teknoloji son birkaç yılda önemli ölçüde gelişti ve yapılan yenilikler sayesinde artık her zamankinden daha uygun fiyatlı.

LED Ekranlar Nasıl Çalışır?

LED ekranlar, akıllı telefonların ve tabletlerin yükselişiyle daha popüler hale geliyor. Ayrıca otomotiv endüstrisinde ve perakende, sağlık, eğitim vb. diğer sektörlerde de kullanılmaktadırlar.

LED ekran, bir LED matrisi kullanarak çalışır. Bu matris, ayrı ayrı açılıp kapatılabilen satırlara ve sütunlara bölünmüştür. Her piksele daha sonra karşılık gelen bir transistör tarafından güç verilir. Transistörden geçen akım, matristeki konumuna bağlı olarak bir LED’i açar veya kapatır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir