Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto Varlıklara İlişkin Yasa Değişikliği Kabul Edildi

Kripto Varlıklara İlişkin Yasa Değişikliği Kabul Edildi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
18 0

Sermaye Piyasası Kanununda Kripto Varlıklara Yönelik Önemli Düzenlemeler

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Sermaye Piyasası Kanunu’nda yapılan değişiklikler, kripto varlık yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. Teklifte, kripto varlıklara ve hizmet sağlayıcılarına ilişkin önemli düzenlemeler yer alıyor.

Kripto Varlıkların Güvenliği ve Müşteri Hakları Korunacak

Yapılan düzenlemelerle birlikte, kripto varlıkların güvenliği artırılıyor. Platformlar, müşterilerin varlıklarını kendi cüzdanlarında bulundurma zorunluluğu getirilirken, saklama hizmeti belirli kuruluşlar aracılığıyla sunulacak. Müşterilere ait nakitlerin ise bankalarda tutulması şartı getiriliyor.

Haciz ve Tedbirler Kısıtlanıyor

Yapılan değişikliklerle, müşterilere ait nakit ve kripto varlıkların kripto varlık hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle haczedilemeyeceği belirtiliyor. Ayrıca, adli makamlarca el konulan varlıkların belirli kuruluşlar nezdinde muhafaza edilmesi sağlanacak.

Yasal Olmayan Faaliyetler Cezalandırılacak

Yapılan düzenleme ile izinsiz kripto varlık hizmeti sunanlar hapis ve para cezası ile cezalandırılacak. Zarar verecek eylemler için ağır cezalar öngörülüyor ve tazminat yükümlülüğü getiriliyor. Suçun ağırlığına göre cezalar değişiklik gösterecek.

İlgili Yazılar