Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mersin
  4. »
  5. KAYSERİ TOMARZA’DA DADALOĞLU ŞENLİKLERİ COŞKUSU YAŞANDI

KAYSERİ TOMARZA’DA DADALOĞLU ŞENLİKLERİ COŞKUSU YAŞANDI

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

[ad_1]

 

 

 

Kayseri Tomarza Belediyesi tarafından düzenlenen 29. Ulusal 19. Uluslararası Dadaloğlu Geleneksel Kültür ve Sanat Şenlikleri’nin ikinci günü dopdolu bir program eşliğinde gerçekleştirildi. Program kapsamında konser veren ünlü Sanatçı Ahmet Şafak, en güzel şarkılarını Tomarzalılar için seslendirdi. Ahmet Şafak konseri ile şenlik coşkusu adeta doruğa çıktı. Sanatçı Ahmet Şafak sevilen şarkılarını Tomarzalılar ile birlikte hep bir ağızdan söylerken, kendi şarkılarının yanı sıra Dadaloğlu’nun dillere destan eseri olan “Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri” eserini de adeta kükreyerek okudu. Meydanı dolduran kalabalık, bu tarihi sese alkışlarla eşlik etti. Konseri izlemeye gelen yüzlerce kişi uzun süre hafızalardan silinmeyecek, unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşadı.

 

ŞAFAK: “TOYUNUZ, ŞENLİĞİNİZ KUTLU OLSUN”

Sanatçı Ahmet Şafak, konserin başlangıcında “Türklerin Oğuz kolunun önemli boylarından biri de Avşarlardır. Biz Türkler geleneklerimizi koruyup, geliştirerek günümüzde deli bir çay gibi akan zamana anlam yüklüyoruz. Toyunuz, şenliğiniz kutlu olsun.” dedi.

 

ŞAHİN: “DADALOĞLU YİĞİTLİĞİN VE MERTLİĞİN BİR ÖRNEĞİ OLMUŞTUR”

Etkinlikte bir konuşma yapan Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin, “Dadaloğlu 9. yüzyılda yaşamış ve Toros Dağları bölgesinde gezip dolaşıp, göç eylemiş. Göçebe Avşar Türkmenleri arasında yetişmiş. Haktan ve hakikatten yana olmuş. Kendisi yerli ve milli bir halk ozanı, yiğit bir Avşar Beyi’dir. Dadaloğlu bize iyi niyetin, yiğitliğin, mertliğin, itaatkârlığın, nezaketin, misafirperverliğin bir örneği olmuştur. Dadaloğlu’nu sadece Kayseri’nin değil, Türk kültürünün en kıymetli değerlerinin başında gelir. Biz de Dadaloğlu’nu anıyor; Türk tarihinin içinde yer alan 24 Türk boyunun kurdukları büyük Türk devletlerinin varlıklarını günümüze taşıyor ve yaşatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

[ad_2]

MHA

İlgili Yazılar