Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Mersin Son dakika Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

haber haber - - 11 dk okuma süresi
11 0

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Karın germe, karın ve alt karın bölgesindeki sarkmış deriyi ve diyet ve egzersizin gideremediği yağları tedavi etmeye yönelik bir yaklaşımdır. Sezaryen, hamilelik ve sürekli kilo almanın neden olduğu sarkma, çatlama ve yağlanma estetik cerrahi ile kolayca giderilebilir. Karın ve alt karın deformitelerini düzeltmek için yapılan genel işlemlere ek olarak, eğer yağlanma ve gevşeklik sadece göbek altındaysa mini karın germe ameliyatıyeterli olabilir.

Minikarın germe ameliyatı hem uygulama süresi hem de iyileşme süresi açısından daha basit bir ameliyattır. İyileşme süresi, yaşam tarzına ve fiziksel yapısal özelliklere bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Günümüzde tıp alanındaki yenilikler, diğer birçok ameliyat türü gibi bu ameliyat türünün de daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Karın derisi sarkmış, diyet ve egzersize tepki vermeyen ancak vücut hatları düzgün olan erkek ve kadınlar karın germe ameliyatı için adaydır. Bu ameliyat özellikle birden fazla doğum yapmış, karın derisi çatlamış ve gevşemiş, karın kasları zayıflamış kadınlar için faydalıdır.

Kilo vermek isteyen hastalar bu operasyonu ertelemelidir. Doğum yapmak üzere olan kadınların da bu operasyonu doğum yapana kadar ertelemeleri mantıklıdır. Karın germe, görünümünüzü ve özgüveninizi iyileştirecek, size mükemmel bir görünüm kazandıracaktır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karmaşık bir karın germe ameliyatıgenellikle 2-4 saat içinde tamamlanır. Mini karın germede bu süre yaklaşık 1-2 saattir. Genel karın germe ameliyatında, iki pelvik kemik arasındaki kasık bölgesinin üzerinde bir kesi yapılır. Deri dokusu her taraftan kaburgalara doğru gerilir ve alttaki kas sistemini tanımlamak için sabit bir pozisyondan geniş ölçüde kaldırılır. Göbek yeni yerine yerleştirilir, dikilir ve sabitlenir. Bu tüpler yaradan kan ve sıvıyı çıkarmak için kullanılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

En iyi diyet ve egzersiz çabalarına rağmen alınamayan göbek yağ fazlalığı olan kişiler için karın germe ameliyatı, hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılan bir vücut şekillendirme yöntemidir. Abdominoplasti, estetik cerrahinin sezaryen doğum sonrası veya aşırı kilo alımının da tercih edildiği durumlarda tercih edilen şeklidir. Özellikle çoğul gebeliklerde, vücudu deforme olan kişilerde kullanılır.

Bu gibi durumlardan sonra kendiliğinden normal ve gergin duruma dönmeyen karın derisi ve kas yapısına sahip kişiler kolaylıkla eski şekillerine dönebilirler. Karın germe ameliyatı, kronik hastalığı olmayan ve anesteziye uygun hastalara önerilir.

Diyabet gibi kanın pıhtılaşmasını engelleyebilen kronik hastalıklar bu tür ameliyatların yapılmasında önemli bir engeldir. Hastanın böyle bir rahatsızlığı olmaması, yaraların iyileşmesi, çeşitli komplikasyonları önlemek için cerrahi müdahalenin başarılı olması önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Karın germe kararı verildikten sonra, vitamin ve çeşitli ilaçların alınması, sigara ve alkol kullanımı ile ilgili doktorun talimatlarına uyulması sonucun başarısı için büyük önem taşır.

Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa ameliyattan en az 2 hafta önce bu alışkanlıklarınızı tamamen bırakmanız önerilir. Ameliyatı beklerken nezle, grip veya başka bir hastalığa yakalanırsanız ameliyatı ertelemeniz daha mantıklı olacaktır. Aşırı egzersiz yapmak, güneşlenmek ve düşük kalorili diyetler yemek gibi aktivitelerden kaçınmak da yararlıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

İlk günlerde ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen şişkinlik ve ağrı olabilir. Ortalama olarak drenler 1-3 gün sonra, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama olarak 1-3 gün hastanede kalmanız gerekir. Eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay sürebilir. 2-4 hafta içinde işinize dönebilirsiniz.

İlk 3-6 ayda iz kötüleşmiş gibi gözükse de bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve kaybolması 9 ay ile 1 yıl arasında sürebilir. Tamamen kaybolmasa da iz bu bikininin altına kolayca gizlenebilir. Kısmi veya tam karın germe işlemleri karın kaslarında güçsüzlük veya seri sarkmaları olan hastalarda mükemmel sonuçlar sağlar. Çoğu hasta için, düzenli egzersiz ve diyet ile mükemmel sonuçlar yıllarca korunabilir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme süresi kişinin metabolizmasına ve yaşam kalitesine göre değişir. Hastanede kalış süresi birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir. İlk birkaç gün ağrı ve hassasiyet hissetmeniz normaldir. Doktorunuzun reçete ettiği antibiyotik ve ağrı kesicilerle bu durumu aşmanız beklenir. Karın germe sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için duş alma ve pansuman değiştirme gibi konularda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Popo Estetiği Nedir?

Popo estetiği, uylukların daha dolgun ve kalçaların daha yuvarlak görünmesini sağlayabilir. Uyluk bölgesinde estetik amaçlı yapılan tüm ameliyatlara popo estetiği de denilmektedir.

Popo Estetiği Nasıl Yapılır?

Uyluk içine yağ enjeksiyonu ile popo büyütme ameliyatı en sık yapılan estetik kalça ameliyatıdır. Popo estetiği bugün tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Bu ilginin temel nedeni kısa ve basit bir işlem olması ve sonuçların çok şaşırtıcı olmasıdır.

Özellikle Vaser liposuction ile bel, sırt ve kalça bölgeleri inceltilip şekillendirilebilir, kalça bölgesine geçiş daha estetik hale getirilebilir. Bu, kalçaları daha yuvarlak ve daha dar hale getirir. Vaser liposuction sırasında alınan yağlar popoya enjekte edilerek aynı seansta daha dolgun bir görünüm elde edilir. Vaser Lipo ile uyluk estetiği sonrası bel, karın, uyluk ve uyluk altı yağlarının alınmasının yanı sıra popo üst dış bölgesindeki yağların alınmasından kaynaklanan şiddetli ağrılar olmaz.

Popo estetiği sonrası ağrı kesicilerle kolayca geçen minimal ağrı olabilir. Genellikle 1 gece hastanede kalınması önerilir. Uyluk bölgesine yağ enjeksiyonu ile vaser liposuction yaptıran kişilerin üç hafta korse kullanması gerekir. Hastalar 3-5 gün sonra sosyal hayata dönebilir.

Kalça Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Daha estetik ve pürüzsüz kalçalara sahip olmak isteyen her kadının tercihi olan kalça estetiği, uygulamaya göre farklı çeşitleri ile ön plana çıkmaktadır. Çok kalın veya vücuda göre orantısız olduğu için rahatsız edici bir görünüme neden olan kalça yapıları popo estetiği ile düzeltilebilir. Uygulamaya göre değişkenlik gösterebilen kalça estetiği çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

● Büyük ve düz kalça eklemlerini küçültmek için ameliyat,

● Kalça kaldırma,

● Kalça büyütme ameliyatı.

Popo Dikleştirme Ameliyatı

Hızlı ve aşırı kilo kaybı, post-bariatrik cerrahi ve yaşlılık nedeniyle ereksiyonunu kaybeden ve sarkan kaybeden gluteal kaslar için dikleştirme ameliyatı gereklidir. Popo dikleştirme ameliyatından sonra 45 gün boyunca ağır sporlardan kaçınılmalıdır. 1. aydan sonra yürüyüş, kardiyo gibi hafif sporlar yapılabilir. Popo kaldırma ameliyatının tek dezavantajı ameliyatta oluşan izdir. Bu izler zamanla solabilir ve bulanıklaşabilir.

Popo Büyütme ve Popo Estetiği Yöntemleri

Kalça estetiği olanları görenler genellikle bu süreci araştırmaya başlar. Estetik kalça ameliyatının etkilenenler üzerindeki olumlu etkisi göz önüne alındığında, kadınlar bu operasyona büyük bir ilgi ile yaklaşmaktadır. Kalça bölgesi estetik ameliyatları çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

● Yağ Enjeksiyonu Uygulaması: Liposuction olarak bilinen teknik, kalça, bel ve alt popo bölgesindeki yağları alarak pürüzsüz bir görünüm sağlar.

● Silikon kalçalar: Liposuction yeterli olmazsa bu sefer bu yöntem kullanılacaktır. Amaç, uyluğu daha dik hale getirmektir.

● Popo kaldırma: Bu yöntem daha önce fazla kilolu sonra zayıflamış kadınlarda kullanılır. Bu yöntemin temel amacı kilo vermenin neden olduğu fazla deriden kurtulmaktır.

Farklı yöntemlerle yapılan popo estetiği ameliyatlarından hangisinin kullanılacağı, ameliyatı geçiren kişinin durumuna ve doktorun kararına bağlıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir